Bemutatták a vonalkód utódját

Kiss Ádám Zoltán, 2009. július 28. 15:30

Az olyan jól ismert vonalkódok nemsokára eltűnhetnek az üzletekből és termékek csomagolásáról, helyüket egy mindössze 3 milliméter átmérőjű apró kör alakú címke veheti át.

A vonalkód egyik nagy hátránya, hogy mérete miatt nem használható nagyon kis méretű árukon, és leolvasása legfeljebb 30 centiméterről lehetséges. Ezzel szemben a most bemutatott, Bokode fantázianevű megoldás már mai formájában is legalább 4 méterről, de későbbi verzióiban akár 20 méterről is leolvasható.

Az MIT Media Lab kutatói által kifejlesztett Bokode lényege, hogy nem passzív, mint a vonalkód, hanem egy apró LED, vagyis fénykibocsátó dióda található benne. Ez a fényforrás tartalmazza kódolva az információt, ami meglehetősen sokrétű lehet. A kis lencsével ás apró maszkkal ellátott Bokode természetesen felhasználható mint nagy hatótávolságú vonalkód, de egyéb információkat is képes hordozni, így a rádióhullámokat használó RFID-k egyes feladatait is képes átvenni. Az általuk hordozott adatok száma azonban jóval nagyobb társaiknál, így ma még ismeretlen formában hasznosíthatjuk tudásukat.

Képzeljük el például, hogy az élelmiszerboltokban egy erre a célra beüzemelt gépen vagy akár mobiltelefonunkon megjelenik nem csak a termék ára, de tápértéke, összetevői és szavatossági ideje is. Hasonlóképpen nagy könyvtárakban is megállja a helyét akár félig vagy egészen automatizált nyilvántartó rendszerek részeként. Ugyanígy egy étterem előtt elhaladva akár biciklin vagy autóban ülve tájékoztatást kaphatunk a napi menüről és az árakról is. A rendszer jelenleg tesztelési fázisban van, és az iparági érdeklődők felhasználási javaslataira számítanak az MIT Media Lab fejlesztői a végleges szabványosítás előtt.

Kulcsszavak: RFID vonalkód

Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Indul a K&H STEM pályázat: az IT hallgatók innovatív megoldásait várják

Technológiai pályázatot hirdet a K&H a hazai IT képzést nyújtó felsőoktatási intézmények hallgatói számára, hogy elismerje azon fiatal szakembereket, akik kiemelkedő szakmai, tudományos dolgozataikkal hozzájárulnak az új, innovatív megoldások kitalálásához és inspirációként szolgálnak mások számára. A közel 2 millió forint anyagi támogatást és szakmai projektmunkában való részvételi lehetőséget biztosító pályázatra alap- és mesterképzés kategóriákban, összesen 8 témakörben – köztük AI, fintech és felhőtechnológiában – lehet jelentkezni itt.

2024. május 6. 19:53

Elmaradnak a nemzetközi átlagtól automatizálás és AI terén a magyar cégek

A vállalatok többsége digitálisan még éretlen, ha a HR folyamatok automatizációjáról van szó – derült ki egy friss felmérésből. A munkavállalók azonban korántsem tartanak annyira az AI előretörésétől, mint gondolnánk: mindössze tíz százalékuk gondolja azt, hogy a mesterséges intelligencia ténylegesen veszélyeztetné az állását. A kutatás arra a kérdésre kereste a választ, hogy a technológia gyors ütemű változása mellett mire számíthatnak az álláskeresők, a munkavállalók és a munkaadók a közeljövőben. 

2024. május 6. 18:10

Növényvédelmi drónpilótaképzést indít a Széchenyi-egyetem, az ABZ Drone és a CloudIA

A Széchenyi István Egyetem, az ABZ Drone Kft. és a Cloud for Intelligent Airplace Zrt. (CloudIA) együttműködési megállapodást kötöttek, amelynek keretében növényvédelmi drónpilóta-képzést indítanak, először május végén. Az oktatás az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karon valósul meg, elérhetővé téve a legmagasabb szintű drónképzést a régió szakemberei számára.

2024. május 6. 11:50

Mitől lesz okos a jövő hálózata

A jövőben a megújuló energiaforrások arányát növelnék a legtöbben, 2030-ra pedig a digitalizáció és az energiaellátás zöldülése a legmarkánsabban megmutatkozó igény - derül ki az E.ON Hungária Csoport reprezentatív kutatásából. A vállalatcsoport felkészülve a jövő kihívásaira, az elkövetkező években 1 milliárd eurót tervez költeni áramhálózatának fejlesztésére Magyarországon és folyamatosan keresi és alkalmazza azokat a megújuló energia használatát segítő innovatív eszközöket, amelyek a hálózat stabilitását és rugalmasságát szolgálják.

2024. május 6. 10:26

Megváltás lehetne, a bankok mégis hadilábon állnak a mesterséges intelligenciával

A bankok mindössze 6%-a készített ütemtervet a mesterséges intelligencia tömeges méretű kiaknázására. Míg a banki alkalmazottak tárt karokkal fogadják az MI beépítését, a bankok nehezen integrálják azt.

2024. május 5. 14:17

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55