Az oktatásban is támogatja az esélyegyenlőséget az informatika

MTI Sajtóadatbank, 2009. március 25. 12:38

A Microsoft a "Társ a Tanulásban Program" keretében az első 5 évben mintegy 180 millió forintot költött az oktatás támogatására Magyarországon: a projekt célja az, hogy minél gyorsabban terjedjen a digitális írástudás és az informatikával támogatott oktatás, illetve csökkenjen azon diákok száma, akik nem részesülnek technológiai jártasságot adó képzésben, s ezek által javuljon az esélyegyenlőség a magyar iskolákban is.

Merényi Ádám, a cég oktatási csoportvezetője kedden Bécsben, a Microsoft által rendezett fórumon az MTI-nek elmondta, az idei, június végén záródó pénzügyi évben további 40 millió forintot költenek különböző programokra. Az idén már több mint 400 számítástechnika tanárnak és iskolai rendszergazdának tartottak többnapos képzést, illetve minden iskolának küldtek informatikai szakkönyveket.

A Microsoft a kezdetben ötéves programot 2003-ban, mintegy 250 millió dollár költségvetéssel indította el. A program eddig több mint 3,6 millió tanárhoz, valamint iskolai vezetőhöz és több mint 76 millió diákhoz ért el világszerte.

A csoportvezető az elmúlt öt év magyar eredményeiről közölte, hogy 2003 óta 34 százalékról 8 százalékra csökkent azoknak a diákoknak a száma, akik nem értenek az informatikához, s 3 százalékról 60 százalékra nőtt azon tanárok aránya, akik az oktatásban is használják az új technológiákat.

A szakember szerint a tendencia az, hogy a tanulás az iskolák falain kívül is folytatódik, s egyre inkább terjed a közösségi tanulás, azaz a diákok nem egyedül, hanem közösen sajátítják el az új ismereteket.

Merényi Ádám elmondta, a nemzetközi felmérések azt mutatják, hogy a lexikális tudás mellett különösen fontos az úgynevezett kompetencia alapú képzés, azaz a diákoknak meg kell szerezniük a tanulni tudás képességét, amihez feltétlenül szükséges az értő szövegolvasás. Ez pedig a hagyományos mellett más jellegű módszertant, illetve informatikai támogatást igényel az oktatásban. A Microsoft ezért a program keretében például innovatív tanári kompetencia központot nyitott az Eötvös Loránd Tudomány Egyetemen, illetve átadta a jövő osztálytermét a Szegedi Tudományegyetemen. Az idén pedig a Budapesti Műszaki Főiskolán átadja az innovatív oktatói
tudásközpont.

Az év elején a Microsoft bejelentette azt is, hogy újabb öt évvel meghosszabbítja a programot és további 250 millió dollárt költ az oktatási programokra világszerte.

A programon belül a Microsoft létrehozta az innovatív tanárok hálózatát, amelynek keretein belül 81 ország tanárai csatlakozhatnak a virtuális közösséghez, ahol megoszthatják tapasztalataikat és ötleteiket egymással.

Kulcsszavak: oktatás Microsoft-hu

Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Az AI kutatja a kritikus ásványkincseket is

Közel 1 millió amerikai dollárral zárta az újabb befektetési körét a Beholder. Ennek köszönhetően lett az AI-alapú, kritikus ásványkincsek feltárásában élenjáró ukrán startup finanszírozója az EIT InnoEnergy, a Rockstart Energy és az STRT. A friss források bevonásával a vállalat felgyorsíthatja a kutatómunkáját és a mesterséges intelligencia-eszközeire alapozva segítheti a zöld energiaátmenethez szükséges kritikus nyersanyagok kitermelését.

2024. május 13. 11:30

A kezdő mérnökök nettó 650 ezerért indulnának a pályán

A tavalyi évhez képest emelkedett a fiatal pályakezdők bérigénye az autopro.hu járműipari szakportál és a Trenkwalder Recruitment Kft. közös felmérése szerint.

2024. május 13. 09:56

Hogyan működnek a hírgyűjtő oldalak?

A technológia fejlődésével napról napra egyre könnyebb hozzájutni a napi híradagunkhoz, de nem volt ez mindig így. Az emberek korábban is kíváncsian álltak hozzá a körülöttük történt eseményekhez, az internet elterjedésével pedig gyakorlatilag már semmi nem szab határt a híréhségnek. Régen a nyomtatott sajtó szolgált arra, hogy az információkat széles körben megismertesse, ma pedig elég néhány kattintás és máris elénk tárul a világ.

2024. május 12. 14:20

Az Audi Development Camp idén nyáron is várja a jövő mérnökeit a Széchenyi István Egyetemen

A győri Széchenyi István Egyetem és az Audi Hungaria közös szervezésű Audi Development Camp elnevezésű nyári képzése idén augusztusban is várja a szakmai fejlődésre és kihívásokra vágyó mérnök- és közgazdászhallgatókat. Az egyhetes, angol nyelvű programon a magyar és nemzetközi fiatalokból álló csapatoknak ezúttal egy elektromos hajtáslánccal kapcsolatos projektfeladatot kell megoldaniuk.

2024. május 12. 13:47

A DA Drive Analyzer előre jelezni a meghajtó meghibásodásából eredő adatokat fenyegető veszélyeket

A vadonatúj AI-alapú lemezhiba-előrejelző szoftver, a DA Drive Analyzer 2.0 már elérhető az ADM App Centralban, és az ASUSTOR NAS-sal együtt használható, hogy előre jelezze, mikor fog meghibásodni egy meghajtó, így elég időt biztosítva, hogy intézkedni tudj az adatok védelméről.

2024. május 12. 12:01

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36