Egy kézbe a távközlést és az informatikát!

forrás Prim Online, 2008. november 20. 18:36

Válságban különösen fontos, hogy a bürokratikus huzavonák helyett gyors és hatékony döntések szülessenek, ezért szükséges a távközlési és informatikai döntések egy kézbe adása – fogalmazták meg az „E-Magyarország, e-kormányzat” konferencia első napján a rendezvény résztvevői, kormányzati és ágazati szakemberek. Az informatikai szakma érdek-képviseleti szervei nyílt levélben fordultak a miniszterelnökhöz, melyben szorgalmazzák az infokommunikációs szektort érintő stratégia döntések mielőbbi meghozatalát.

Az infokommunikáció világában tapintható közelségbe került egymáshoz a távközlés és az informatika: az interneten keresztül zajlik már televíziós sugárzás és telefonhívás egyaránt. „Az ágazat megköveteli, hogy egységes szerkezetet alakítsunk ki az irányításban is. Aki a trendet követni akarja, ezen az úton kell mennie” – állította Baja Ferenc államtitkár, informatikai kormánybiztos a 2008. november 20-21-én Siófokon tartott „E-Magyarország, e-kormányzat konferencia nyitó előadásában.

A digitális közműrendszerek fejlesztése kapcsán az állam és a piaci szereplők közös felelősségéről is szó volt. Ennek érdekében nagyon rövid időn belül megvalósuló szakmai párbeszédet sürgettek a konferencia résztvevői, akik egyetértettek azzal, hogy a szereplőknek nem a jelenlegi tortán kell viaskodniuk, hanem annak szélesítéséért kell lépéseket tenniük.

Az előadásokhoz kapcsolódó véleményekből egyértelműen kiderült: az információs és kommunikációs technológiai (IKT) szektor egységes abban a kérdésben, hogy intenzívebbnek kell lennie az informatikai fejlődésnek Magyarországon, és ennek érdekében szívesen látnák egy kézben az informatika és a távközlés irányítását. Veres János pénzügyminiszter egy, az előadása után feltett kérdésre válaszolva kifejezte, szintén megvalósíthatónak tartja ezt a változtatást.

A kérdéssel kapcsolatban az Informatikai Vállalkozások Szövetsége és az Informatikai Érdekegyeztető Fórum elnöksége nyílt levélben fordult a miniszterelnökhöz, amelyben ők is a mára a hétköznapi életben összenőtt, de külön irányított ágazatok együttes kezeléséért emelnek szót. 

„A konferenciát pontosan azért hoztuk létre, hogy az ilyen közös metszéspontokat megtaláljuk,  mert csak így lábalhatunk ki a gazdasági nehézségekből” – mondta Demcsák Mária, a Piac és Profit főszerkesztője, a konferencia rendezője.

A konferencia fontos kérdése az úgynevezett e-befogadás is, vagyis a Magyarországon tapasztalható, digitálisan leszakadó társadalmi rétegek felzárkóztatását célzó program, amely 2008-ban Európa-szerte kiemelt téma.

Az üzleti szféra képviseletében olyan nevek fémjelzik a rendezvényt, mint a Hewlett-Packard (HP), a Magyar Telekom, a Microsoft, a Synergon, de részt vesz a konferencián többek között az Infórum, az Informatikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) és a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) is. 

Bővebb információk

 

Nyílt levél a Magyar Köztársaság Miniszterelnökéhez

A válságjelenségek szaporodnak körülöttünk. Ezek alapja nem csupán pénzügyi, hanem nemzetközi és hazai bizalmi válság, ami könnyen fordulhat a társadalmi-gazdasági folyamatok befagyásához, a fejlődés teljes leállásához, sőt a visszafejlődéshez.
Ebben a helyzetben a magyar informatikai szakma és szervezeteinek képviselői úgy látják, még inkább szükség van olyan technikai, műszaki, tudásalapú, emberi infrastruktúrára, amit az informatikai és az információs társadalmi szolgáltatások kínálnak. Az informatika a hatékonyság, az eredményesség, a ma és holnap életminőségének szolgája.
Magyarország az elmúlt években versenyhátrányt szenvedett amiatt, hogy az informatikai szolgáltatásokat csak lassan vezetett be, illetve elmaradt a magyar gazdaság legkisebb szervezeteinek informatizálása, és főként a lakosság nagy részének információs társadalmi polgárrá tétele.
Az informatika világában végbement a távközlés, az informatika konvergenciája, és folyamatosan zajlik a média e kettőshöz való csatlakozása. A modern világ új közművét az internet és az azon alapuló szolgáltatások jelentik. Ezen a területen nincs konfrontáció, a rendszerek működésének alapvető érdeke az együttműködés kialakítása. Magyarországon öt parlamenti párt harmonikus összhangban tudta létrehozni az E-befogadásügyi Eseti Országgyűlési Bizottságot, hogy az ország hátrányos helyzetének kompenzációját segítse. Most – úgy látjuk – nem csak összefogásra, hanem a döntési kompentenciák koncentrációjára, a folyamatok felgyorsítására, a kis lépések után komolyabbak megtételére van szükség.
A magyar informatikai szervezetek hangsúlyozottan kérték és kérik azt, hogy a távközlés is kerüljön az informatikai kormánybiztosság irányítása alá. Ezt a kívánságunkat támogatja az e-Magyarország, e-Kormányzat konferencia közönsége is.
Ez a döntés  a modernizációs programok elindulásának a záloga, amelyek úgy segítik a válságból való kilábalást, hogy olcsóbbá válik a közigazgatás, és élhetőbbé válnak a nehezedő mindennapok. Az internet, az infokommunikáció az életminőség fejlesztésének sarokköve, különösen napjainkban, a nehezedő feltételek és megélhetési lehetőségek időszakában. A ma és a holnap alapkérdése az, hogy az innovatív technológiák milyen mélységben tudják segíteni a gazdaság, a kormányzat és az emberek életének jobbra fordulását.
Négy fő irányt látunk, amit egy szakmai konszenzus, és véleményeink szerint nemzeti egyetértés is övez:

  • Állampolgárra, élethelyzetre szabott közigazgatás.
  • A társadalom internet iránti motiválása - különös tekintettel a társadalom nagy számosságát kitevő 50 feletti korosztályokra, akik számára új életminőséget teremthet az internet, ugyanakkor e generáció nem ismeri és nem használja a világháló szolgáltatásait
  • A gazdaság működésének informatikai alapokra helyezése.
  • Infokommunikációs közmű kiépítése.

Az Európai Unió kitörési pontként jelölte meg az infokommunikációt a tagországok számára. Az Unió kidolgozott informatika-politikája az e-befogadási politika, amelynek három prioritása az elektronikus közigazgatás, az idősödő és idős, valamint a fogyatékos emberek számára fejlesztendő informatikai szolgáltatások, termékek előállítása.
Napjainkban, ha informatikáról beszélünk, már nem szabad csak technológiákról, szólni, hanem emberekről és élethelyzetekről is kell gondolkodni: miképp javítgatja az állampolgárok életminőségét az olcsóbbá és egyszerűbbé váló az informálódás, a kapcsolattartás, a kereskedelem és az állam.
Válság van, most van lehetőség arra, hogy levessük a régi visszahúzó terheinket és új Magyarországot építsünk. Ha lehet, a jelenlegi döntéshozási és bürokratikus megoldásoknál sokkal gyorsabban.

Tettekben megnyilvánuló megtisztelő válaszát várja


Az Informatikai Vállalkozások Szövetsége és az Informatikai Érdekegyeztető Fórum
elnöksége


Siófok, 2008. november 20.



 

Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Hozzuk ki a legtöbbet okostelefonunk hangzásából!

A hétköznapok elengedhetetlen részeként okostelefonunk egy kifejezetten kényelmes eszköz, amit számos dologra használhatunk. Akár csak telefonálunk, akár filmet vagy sorozatot nézünk, esetleg megbeszélésen veszünk részt vagy zenét hallgatunk, fontos, hogy a legjobb minőségű hangot kapjuk. A HONOR friss tippei ebben segítenek. 

2024. május 15. 16:10

A világ 600 legjobb fiatal egyeteme közé került a Széchenyi-egyetem

Az 501–600. helyen szerepel a győri Széchenyi István Egyetem azon a ranglistán, amelyet a Times Higher Education (THE) május 14-én tett közzé a világ legjobb fiatal egyetemeiről. Az intézmény újabb sikere mögött erősödő kutatási teljesítménye, valamint szoros ipari és nemzetközi kapcsolatai állnak.

2024. május 15. 14:33

A FŐTAXI a Formula 1 Magyar Nagydíj hivatalos szállítópartnere

2024-ben immár 39. alkalommal rendezik meg a Formula 1 Magyar Nagydíjat. A Hungaroring Sport Zrt-vel kötött megállapodás értelmében a július 21-én tartandó viadal hivatalos és kizárólagos személyszállító partnere a legnagyobb múltú hazai taxitársaság, a FŐTAXI lesz. A megállapodás célja, hogy a látogatók és a partnerek egyszerűen és biztonságosan jussanak el a Hungaroringre és haza. 

2024. május 15. 12:59

A HUAWEI Pura 70 Ultra a DXOMARK történetének legmagasabb pontszámmal rendelkező kamerás okostelefonja

A HUAWEI Pura 70 Ultra lett a legjobb okostelefon-fényképező a DXOMARK független tesztlabor szerint.  A Huawei nemrégiben mutatta be legújabb zászlóshajó-készülékét, amely rögtön átvette a vezetést a szaklabor okostelefon-kamera rangsorában. A Pura 70 Ultra hátlapján egy 50 megapixeles Ultra Lighting főkamera kapott helyet változtatható rekeszértékkel és optikai képstabilizátorral, továbbá egy 40 megapixeles ultraszéles látószögű kamera és egy 50 megapixeles Ultra Lighting makró telefotó-kamera, elöl pedig egy 13 megapixeles szelfikamera.

2024. május 15. 11:30

Protechtor Future Summit: Az AI exponenciálisan fejlődik, amire az emberi agy egyszerűen nincs felkészülve

Két borzasztóan aktuális és forró témáról beszélgettek neves és elismert hazai gondolkodók a Protechtor Future Summit üzleti és tech vezetőknek szóló inspirációs eseménysorozat tavaszi alkalmán. A mások mellett Király Júlia, Dr. Oszkó Péter vagy Dr. Tilesch György MI-szakértő nevével fémjelzett panelbeszélgetéseken a szakértők egyrészt a mesterséges intelligencia társadalmi igazságoságra és kultúrára gyakorolt hatását, másrészt az örök élet és a biológiai óra visszafordíthatóságának kérdését vizsgálták.

2024. május 15. 09:57

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az IKEA Kreativ megérkezett Magyarországra

2024. május 15. 17:52

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38