Xerox: nyolcezernél is több aktív szabadalom

forrás Prim Online, 2007. február 18. 11:02
Tavaly 558 közhasznú Xerox-szabadalmat jegyeztek be az Amerikai Egyesült Államokban - ez 27 százalékos növekedést jelent 2005-höz képest. Az eredményes kutatómunkát a Termékfejlesztési és Menedzsment Szövetség (Product Development & Management Association) „2006 Kiemelkedő Fejlesztő Vállalata” díjjal ismerte el.
A Xerox éves árbevételének 6 százalékát fordítja k+f tevékenységre, és jelenleg 8000-nél is több aktív szabadalom fűződik a nevéhez.

A 2006-os Xerox-szabadalmak sorából kiemelkednek a pénz- és dokumentumhamisítást megnehezítő találmányok, a webkeresést várhatóan forradalmasító képfelismerő és -kategorizáló alkalmazások, a digitális nyomtatórendszerekben alkalmazott párhuzamos nyomtatófelépítés, a nyomtatott szerves elektronika területén végzett sikeres kutatások eredményei és az EA-toner új generációjához tartozó fejlesztések.

Nyomtatott szerves elektronika, hajlékony képernyő

A Xerox olyan félvezető tintát fejlesztett ki, amellyel a félvezető eszközök alacsony hőmérsékleten és "szabad levegőn" (nem nagy tisztaságú, zárt környezetben) is nyomtathatók. Ennek azért van nagy jelentősége, mert ilyen körülmények között biztosíthatók az alacsony gyártási költségek. A kutatók már régóta keresik a szilíciumtechnológia olcsó alternatíváját, amellyel olyan egyszerűen nyomtathatók áramkörök például műanyag hordozóra, akár a szöveg az egyszerű papírra. A félvezető tinta és az új anyagok kifejlesztésével egy lépéssel közelebb kerültünk a rugalmas, feltekerhető (roll-up) tv-képernyők és számítógép-kijelzők megvalósításához.

 Pénzhamisítás elleni küzdelem

A Xerox 2006-ban több olyan eljárást szabadalmaztatott, amelyek nehéz reprodukálhatóságuk miatt megnehezítik a pénz-, illetve dokumentumhamisítást. Ezek közé tartozik a nyomtatott képek vízjelezése, illetve két olyan Glossmark-alkalmazás, amelyeknek köszönhetően fényes betűkkel tehetjük biztonságosabbá a kis értékű dokumentumokat, például koncertjegyeket, kuponokat. Az eljárás lényege, hogy homogén felületet a nyomdai rács elforgatásával kódokkal, illetve betűkkel látnak el, amelyek enyhén megdöntve a lapot láthatókká válnak. Az így készült dokumentum eredetisége könnyen beazonosítható, és csak nagy beruházás árán hamisítható.

Ugyanez az alkalmazási területe a Xerox szintén tavaly bemutatott találmányának, a microtextnek. Az új képalkotási technikával akár 0,254 mm-es betűk is előállíthatóak, melyeket a hamisítók nem tudnak reprodukálni. A mikroszöveg méretet jól illusztrálja, hogy a betűtípus alkalmazásával akár egy 100 oldalas könyv is elfér egy A/4-es lapon!

Képfelismerő és -kategorizáló alkalmazások

A képek tartalomalapú csoportosítása ma még gyerekcipőben jár, pedig a digitális fényképezőképek terjedése már korábban is indokolttá tette volna ennek a területnek a fejlődését. Az új alkalmazás képes arra, hogy felismerje a digitális képeken szereplő tárgyakat azok legfontosabb jellemzői - ún. „patch”-ek - alapján, majd a fotókat ez alapján kategorizálja. Ezeket a jellemző képrészleteket az alkalmazás összefüggésben vizsgálja, így nem fordulhat elő, hogy például egy autókerekekről készült fotót gépkocsinak érzékel a rendszer. A Xerox megoldása az első robusztus, gyors és egyszerűen használható általános képkatalogizáló technológia. Hasonló eljárást jelenleg csupán arcfelismerő biztonsági rendszerekben alkalmaznak.

Az alkalmazás egyelőre egyszerű tárgyakról - például autókról, állatokról, épületekről, repülőgépekről, könyvekről, arcokról - készített képeket ismer fel. A Xerox mérnökei és kutatói azonban már dolgoznak azon, hogy a fejlesztést további vizuális kategóriákra is kiterjesszék, illetve lehetővé váljon olyan tárgyak, személyek azonosítása, amelyekből csak egy kis rész látható a vizsgált képen.

Intelligens nyomtatórendszerek: párhuzamos nyomtatófelépítés

 A parallel nyomtató architektúra olyan hardverek és szoftverek összessége, amelyek lehetővé teszik, hogy egy berendezésen belül két nyomtató működjön. A két eszköz összehangoltan és önállóan is működhet - ez utóbbira például akkor lehet szükség, ha az egyik nyomóművet éppen javítják. Egy „láthatatlan szem”-nek nevezett egység  folyamatosan - másodpercenként akár kétszer is - ellenőrzi a berendezés által előállított nyomatokat, ügyelve a konzisztens képminőségre.

A parallel felépítés korábban nem látott termelékenységet és megbízhatóságot hozhat a digitális nyomtatási iparágba. A Xerox az új technológiát először a Nuvera digitális nyomtatórendszer-család egyik következő típusában alkalmazza majd, mely várhatóan még 2007-ben piacra kerül. 
Kulcsszavak: k+f találmány Xerox

Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Egyszerű Airpods-tisztítás és új vezetékes headset gamereknek

Neked is fejtörést okoz, hogy mivel tudnád Apple Airpods fülhallgatódat megfelelően és károkozás nélkül tisztítani? Vagy épp teljesen másban vagy, és azon agyalsz, hogy milyen gaming headsettel tudnál megszabadulni a késleltetéstől? Akkor érdemes továbbolvasnod, mert a Sandberg most mindkét problémára elhozta a megoldást!

2024. április 28. 15:43

A mesterséges intelligenciától a soft skilleken át a kibervédelemig

Az ELTE Informatikai Kar idén a „Semmiből született csodák – A mesterséges intelligenciától a soft skilleken át a kibervédelemig” című rendezvénnyel csatlakozott a Lányok Napja országos programhoz.

2024. április 28. 13:55

Kén-hexafluorid betiltása – Nem gáz többé!

Az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése az egész világon hatalmas feladat, és e küldetés része a kén-hexafluorid (SF6) gáz teljes körű betiltása is. Ez különösen a villamosenergia-iparban jelent komoly változást, hiszen a kapcsolóberendezések szigeteléséhez eddig rendszerint ezt az anyagot használták. 

2024. április 28. 12:04

Újabb akadály hárul el a nagy hatótávolságú e-kamionok elterjedése elől

Sikeres tesztet teljesített a Siemens: töltési rendszere 1 MW teljesítményt adott le.

A német cég prototípusát egy nagy hatótávolságú e-kamionnal tesztelték. Az új készülék több Siemens SICHARGE UC150 töltőberendezésből, ezek kimeneti teljesítményét összefogó kapcsolási kialakításból (switching matrix) és a megawatt-töltésre speciálisan kialakított diszpenzerből állt.

2024. április 28. 10:21

Szemben a sztereotípiákkal: a nők, a tudomány jövőjének alakítói

Április negyedik csütörtökén az infokommunikációs szektor női szereplői előtt tisztelgünk. Az immár 15. éve ünnepelt Lányok az információ- és kommunikációtechnológiában (Girls in ICT) nemzetközi napja arra biztatja a fiatal lányokat, hogy merjenek nagyot álmodni és bátran helyezkedjenek el STEM*  vagy IKT**  szakmában. Idén a női vezetők és elengedhetetlen mentori szerepük kerül középpontba a világnapon, amely a Megoldások a holnapért résztvevőit is megihlette.

2024. április 27. 17:03

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50