Az MPLS protokoll viszi sikerre a netes hangforgalmat?

Zsadányi Pál, 2003. október 19. 19:49

Az internetnews.com szerkesztője, Erin Joyce szerint a netes
hangátvitel történetében éppolyan fontos protokoll van születőben, mint
a HTTP volt a világháló történetében. A Multi-Protocol Label Switching
(MPLS – a többprotokollos címkekapcsolás) nevű új szabványjavaslat a
Layer-2 és -3 OSI rétegekbeli kapcsolási szolgáltatások jobb
szabályozásával nyit teret a netes hangátvitelnek.
A Yankee Group szerint az IP hálózati hangátvitel (VoIP) az utóbbi időben egyes iparágak nagy cégeinél évente 10 százalékos növekedési ütemet vett föl. A jelenlegi implementációkból azonban hiányzik a szolgáltatás minőségének a garantálhatósága. E nélkül például nem lehet elsőbbséget biztosítani egy hangcsomagnak, mondjuk, szemben a nap viccét közvetítő (hallatlanul fontos és sürgős?) e-levéllel.

MPLS – MultiProtocol Label Switching

Az MPLS szabványt az IETF, a világháló mérnöki tanácsa gondozza. Az OSI 3. rétegének a szolgáltatásaiba integrálja az OSI 2. rétegének olyan fontos szolgálatait, mint a hálózati kapcsolat engedélyezett sávszélessége, időzítése és szolgáltatásai, egy-egy szeparált önálló, vagy egy IP-hálózati szolgáltatóhoz tartozó alhálózatban. Az MPLS a hálózati rendszergazda hatókörébe utal olyan jellemzők kézben tartását, mint a szolgálat minősége (QoS), az átirányítások rugalmas kezelése, a kapcsolódási hibák lekezelése, a torlódások vagy szűk keresztmetszetek menedzselése. A QoS alapján a hálózaton futó adatáramok prioritása szabályozhatóvá válik, az adatáramok típusa és egy szolgáltatási terv szerint. Így például az az előfizető, amelyik egy prémium szolgáltatást, nagy sávszélességet, vagy intenzív soros médium (streaming media) szolgálatot vesz igénybe, kisebb várakozási időket és kevesebb csomagveszteséget érhet el.

Az MPLS protokollal működő hálózatok útválasztóiban speciális algoritmusok működnek, ezért külön névet is kaptak. Az MPLS alhálózatba belépő adatcsomagokat fogadó útválasztók neve: Label Edge Routers (LER). A LER típusú útválasztók az alhálózatba érkező adatáramok csomagjait megcímkézik. A címke a szokásos útválasztási adatokon túl további adatokat is a címkébe integrál, mégpedig 4. rétegbeliekkel kombináltan. A komplett címke tartalma: forrás és cél IP cím, 4. rétegbeli csatlakozó sorszám, sávszélesség igény, várakoztathatóság és más metrikai adatok. A bonyolult alhálózat belső útválasztói további speciális algoritmussal dolgoznak. Nevük: Label Switch Router (LSR), címkekapcsolású útválasztó. A címkézett csomagok címkézett útirányokba (Label Path Routing) rendeződnek, és az LSR útválasztók továbbítják őket a megfelelő szolgáltatási politika szerint. A politikát, pedig a rendszergazdák vezérelhetik.

Technológiaváltás

Eddig, egy nagy cégnek vagy hálózati szolgáltatónak, akár négyféle alhálózatot is kézben kellett tartania. Egyet a telefóniára, egyet az IP adatforgalomra, egyet az ATM-re és esetleg még egyet a Frame Relay forgalomra. Az MPLS címkekapcsolós protokollt támogató alhálózatok létesítésével a rendszergazdák munkája lényegesen egyszerűsödik, és emellett nagy megtakarítások is elérhetők. Az MPLS technológia, egyébként, a már jól bevált, 3. rétegben működő, VPN virtuális hálózati megoldás továbbfejlesztéseként is értelmezhető.

Ezzel együtt, egy MPLS alhálózat korlátozott kapacitásai nem minden esetben tudják garantálni a kiváló VoIP szolgáltatási minőséget, de, hogy a mai VoIP megoldásoknál sokkal jobbat, az biztos. Az MPLS tehát nem mindenható, a hangáramoknak adott maximális prioritások ellenére sem. A politikában kell eldöntenünk, melyik protokoll vagy adatáram a fontosabb. Emellett csak egy alhálózatra érvényes döntéseket tudunk hozni. Más alhálózatok üzemeltetői más címkézést és adatáram koncepciót használhatnak, ezért világháló szintű, végponttól-végpontig garantált minőségű megoldást ettől a protokolltól lehetetlen elvárni. A hálózatok összekapcsolását egyébként a szabályozó hatóságok felügyelik, ami tovább bonyolítja a helyzetet.

A hangokra a menedzselt VoIP protokoll lehet majd a tartós megoldás. Ezzel együtt ma már egyetemi kampuszokon működő rádió-LAN-okban is bevezettek így VoIP szolgáltatást, a hallgatóknak a webtelefonokkal rengeteg kommunikációs költséget megspórolva.

Ipari kezdeményezők

Szeptember elején az AT&T bejelentette, hogy vállalati ügyfeleinek a VPN virtuális hálózatán is garantált VoIP szolgáltatást fog nyújtani, tehát a fejlődés nem állt meg. 2004-re vélhetően más szolgáltatók is kirukkolnak hasonló ajánlatokkal. Az AT&T a saját MPLS technológiájú hálózatán fogja nyújtani ezt a szolgáltatást, elsőként, amelynek főbb jellemzői a következők lesznek: adatbiztonság, megbízhatóság és garantált minőség, dinamikus és valós idejű sávszélesség választás, .a hang és adatáramok prioritásának a szabályozhatósága. Mindezek az alkalmazóknak jelentős megtakarításokat és egyszerűbb kezelést fognak hozni. Az AT&T a szolgáltatással az amerikai nagy cégeket és az államigazgatást célozza meg, de 2004. végére vagy 40 országra is ki akarja terjeszteni.

Bár az MPLS protokoll még mindig fejlesztés alatt áll, a VoIP technológia terjedésének a gyorsítását ez már nem befolyásolja, legalább is a VoIP telefóniai eszközök fejlesztésében élen járó Avaya cég szerint. A hajtóerőt az adja, hogy a meglévő adathálózaton szinte ingyen vihető át a hangforgalom. Például, egy 30 telephelyes cég VPN virtuális hálózata ezután nemcsak az adatfeldolgozási feladatokat szolgálja ki, hanem a telephelyek közti telefon forgalmat is le tudja bonyolítani, ingyenesen! Mintha az egész konszern egyetlen lokális telefonközponton lógna, amelyen a belső forgalomért nem kell fizetni.

Az MPLS egyébként jóval jobban méretezhető, mint például a korábban elterjedt T1 sebességű Frame Relay hálózat, ami ráadásul a kombinált hangátvitelt jóval gyengébben tudja támogatni a nagy távolságú hálózatokon. A Frame Relay Alliance konzorcium éppen az MPLS szabványt éppen ebben az irányban szeretné bővíteni. Erre készítették a Voice Trunking Format hangátviteli trönkformátum javaslatot. Ez az ATM Adaptation Layer 2-es szabványt használja a tömörített hangcsomagok kezelésére. A belépő pontokra vonatkozó szabványjavaslatokat is készítettek. A témában az Ericsson szorgoskodik.

Alakul a menedzselt VoIP szolgáltatások helyzete is. Ezek azonban vélhetően drágábbak lesznek, mint az MPLS alapú alhálózati rendszerek, viszont globális hálózati megoldást fognak nyújtani, garantált minőségben.
Kulcsszavak: IP hálózat VoIP

A műholdas távközlés szerepe óriási mértékben nőtt

A legújabb űrtávközlési technológiák, a műholdas szolgáltatások és az űrkutatás álltak az idei Távközlés Világnapjához kapcsolódó konferencia fókuszában. A győri Széchenyi István Egyetem (SZE) eseményén kiosztották a Dr. Magyari Endre-díjakat is, amit idén Dr. Gschwindt András és Petres István hírközlési szakemberek vehettek át. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) az esemény kiemelt támogatója.

2024. május 18. 12:15

Elhunyt Zsakó László, a hazai számítástechnika tanárképzés elindítója

Életének 67. évében elhunyt Zsakó László, az ELTE Informatikai Kar Média- és Oktatásinformatika Tanszék nyugalmazott egyetemi docense, a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság Tehetséggondozási Szakosztályának vezetője.

2024. május 18. 10:24

A felújított mobilokat érintő legfontosabb nemzetközi és hazai trendek

Erősödő újkészülék-eladások, a termékek hosszabbodó szoftveres támogatása és életciklusa, valamint a bevizsgált készülékek iránti növekvő bizalom is segíti Magyarországon a felújított okostelefonok piacának bővülését. A Rejoy.hu a távközlési világnap alkalmából gyűjtötte össze az aktuális trendjeit.

2024. május 18. 10:19

Prémium gaming élmény a felhasználóknak

A 48,9" hüvelykes (124,3 cm) Philips Evnia 49M2C8900L gaming monitor tele van erőteljes funkciókkal: QD-OLED panel, 32:9 SuperWide kijelző, 5120x1440 felbontás, 144 Hz, Ambiglow és DTS hangzás teszik a kiváló minőségű Evnia 8000 sorozat új tagját igazán figyelemfelkeltővé.

2024. május 17. 19:28

Buszos útdíjfizetés – az első időszak tanulságai

A legtöbb busz a legkevésbé szennyező kategóriába tartozik, a külföldi járművek az autópályákat használják, míg a hazai személyszállítók harmada inkább az olcsóbb útvonalakat választja és a legtöbb vállalkozás felismerte, hogy a használatarányos útdíjfizetés kényszerét minőségbiztosítási fejlesztésekre is lehet használni – ezek a legérdekesebb megállapítások az útdíjfizetés bevezetése óta eltelt időszakból.

2024. május 17. 17:30

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Utazási konferencia az Angyalok városában

XX. E-KERESKEDELMI KONFERENCIA BY SAMEDAY

2024. május 17. 14:47

Az IKEA Kreativ megérkezett Magyarországra

2024. május 15. 17:52

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59