Rontja a periferiális látást az okosszemüveg

MTI Sajtóadatbank, 2014. november 7. 17:40

Gátolhatja a jobb szem feletti periferiális látást a Google Glass okosszemüveg - írta tanulmányában egy kaliforniai szemészorvos és kutatócsoportja.

"Rögtön a megjelenése után vettem Google Glasst, és rajtam volt, amikor vezetés közben majdnem balesetet okoztam, mert nem vettem észre a jobbról jövő autót. Szemészként rájöttem, a monitor takarja a látómezőm egy részét" - mondta el a Reutersnek Tsontcho Ianchulev, a Kaliforniai Egyetem munkatársa, a Journal of American Medical Association orvosi szaklapban megjelent írás vezető szerzője.

A Google Glass egy szemüvegkeret sarkába szerelt kis monitor, amelynek viselője elolvashatja az e-mailjeit, megnézheti a térképet, és alapvetően azt láthatja, amit okostelefonja kijelzőjén.


Tanulmányukban Ianchulev és kollégái összehasonlították a Google Glasst a monitor nélküli, normál szemüveggel, hogy megtudják, mennyire befolyásolja az előbbi a látómezőt. A három egészséges látású résztvevő egyórás Google Glass-viselés után hozzászokott az eszközhöz, majd elvégezte a látómezőt vizsgáló teszteket. Ezután normál szemüveggel hajtották végre ugyanazokat a teszteket.

Az okosszemüveg viselésekor mindhárom résztvevőnek jelentős vakfoltjai lettek látómezőjük jobb oldali felső részén. A monitor a tesztek alatt ki volt kapcsolva - írták a kutatók.

 



"Ha ellenzős sapkát, kapucnit, napszemüveget visel az ember, gyorsan rájön arra, amit a tanulmány ír: a fejen vagy az arcon hordott holmi befolyásolhatja a periferiális látást. A Google Glasst a kezdetektől sok terület szakembereivel együtt terveztük, és sokoldalú tanulmányozása után sem találtunk biztonsági hibát, feltéve, ha helyesen használják az eszközt" - írta közleményében az informatikai konszern egyik szóvivője. Hangsúlyozta: a helyes viselés szabályait leírták a használati utasításban. A monitort a jobb szem fölé kell helyezni, nem a szem elé.

Ianchulev és munkatársai megnézték az okosszemüveget hordókról készült fotókat az interneten, és azt tapasztalták, a viselők 30 százalékának a jobb szem pupillája előtt helyezkedik el a minimonitor. Jobb tervezéssel minimalizálni lehetne a vakfoltot - vélték a kutatók.

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Protechtor Future Summit: Az AI exponenciálisan fejlődik, amire az emberi agy egyszerűen nincs felkészülve

Két borzasztóan aktuális és forró témáról beszélgettek neves és elismert hazai gondolkodók a Protechtor Future Summit üzleti és tech vezetőknek szóló inspirációs eseménysorozat tavaszi alkalmán. A mások mellett Király Júlia, Dr. Oszkó Péter vagy Dr. Tilesch György MI-szakértő nevével fémjelzett panelbeszélgetéseken a szakértők egyrészt a mesterséges intelligencia társadalmi igazságoságra és kultúrára gyakorolt hatását, másrészt az örök élet és a biológiai óra visszafordíthatóságának kérdését vizsgálták.

2024. május 15. 09:57

Újgenerációs, sajátmárkás készülékek a Telekomnál

A Telekom május 23-án piacra dobja az újgenerációs, saját márkás készülékeit, a T Phone 2 5G-t és T Phone 2 Pro 5G-t. A telefonok nagyobb teljesítményű processzorral, fejlett kamerarendszerrel és kiváló minőségű kijelzővel érkeznek, hogy optimalizált játék- és streaming-élményt nyújtsanak felhasználóiknak.

2024. május 14. 20:58

Érkezik: mesterséges intelligencia és virtuális valóság az oktatásban

Tanítás és tanulás az MI vagy XR technológiák segítségével, mentális egyensúly a mesterséges intelligencia korában. Idén is meghirdeti pedagógusoknak szóló pályázatát a Yettel digitális oktatási programja, a ProSuli. A pályázat célja, hogy a tanárok a szakterületükhöz szorosan kapcsolódó digitális tananyagokat hozzanak létre, különös tekintettel a matematika, a természettudományok és az idegen nyelvek területére. Az elkészült tananyagok valamennyi hazai pedagógus számára hozzáférhetők lesznek. A 25 legjobb pályázó egész nyárra elegendő mobilinternetben részesül, 10 nyertes pedig 120 ezer forint értékű ajándékutalvánnyal gazdagodhat.

2024. május 14. 19:26

NIS2 visszaszámlálás: Másfél hónapjuk van a vállalatoknak a NIS2 nyilvántartásba vételre

A NIS2 direktíva számos követelményt fogalmaz meg az EU-tagállamok kiber- és információbiztonságára vonatkozóan. Magyarországon a „2023. évi XXIII. törvény a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről”, azaz a „Kibertan-törvény” implementálja a direktíva rendelkezéseit, melynek értelmében az érintett vállalatoknak 2024. június 30-ig regisztrálniuk kell magukat a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) által kijelölt online felületen.

2024. május 14. 17:55

Megjelent a NEXT 3D konferencia programja

Megjelent a NEXT 3D additív gyártás és digitalizálás konferencia programja. Nem kevesebb, mint 15 hazai mérnök és vezető szakember fogja megosztani 3D technológiai sikereit és tapasztalatait a résztvevőkkel. A konferenciaprogram alapján a NEXT 3D látogatói felbecsülhetetlen értékű tudással bővíthetik 3D nyomtatási és 3D szkennelési ismereteiket.

2024. május 14. 16:29

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36