Fő hajtóerő az informatika és a távközlés az európai gazdaságban

MTI Sajtóadatbank, 2010. május 18. 12:15

Az információs és kommunikációs technológiák az európai gazdaság egyik fő hajtóerejének minősíthetők az Európai Bizottság most kiadott jelentése szerint, amely az Európai Unió "digitális versenyképességét" elemezte.

A témában illetékes biztos, Neelie Kroes a jelentésről Brüsszelben kiadott közleményben úgy fogalmazott: "az információs és kommunikációs technológiák és a nagysebességű internet-hozzáférés ugyanolyan forradalmi szerepet töltenek be mai társadalmunkban, mint száz évvel ezelőtt a villamosenergia- és közlekedési hálózatok kiépítése". Hozzátette: "támogatásra van szükség azonban az internet további fejlesztéséhez annak érdekében, hogy minden európai polgár élvezni tudja a digitális gazdaság előnyeit".

 A jelentés szerint az EU-ban 1995 óta elért termelékenység-növekedés felerészben ennek az ágazatnak köszönhető, a technológiai fejlődés és a szektorban végzett beruházások következtében. A 20042007 közötti adatok arra utalnak, hogy ezek a beruházások a közelmúltban kezdtek hatékonyságnövekedést eredményezni a gazdaság többi részében is - tette hozzá az értékelés.

 A szektor az európai gazdaságban körülbelül 600 milliárd euró hozzáadott értéket termel, ez a teljes uniós össztermék 4,8 százaléka. Ez az ágazat vonzza továbbá az EU teljes kutatás-fejlesztési üzleti beruházásainak negyedét.

 A jelentés szerint Európában a népesség mintegy 60 százaléka használja rendszeresen, és 48 százaléka napi rendszerességgel az internetet. Hatalmas különbségek figyelhetők meg ugyanakkor a társadalmi-gazdasági és területi megoszlásban. Különösen az idősek, kevésbé képzettek és az alacsony jövedelműek használják kisebb mértékben az internetet, ők alacsonyabb informatikai készségekkel is rendelkeznek.

 Az EU volt tavaly a világ legnagyobb szélessávú piaca. Az uniós polgárok közel negyede (Magyarországon mintegy 19 százaléka) rendelkezik vezetékes szélessávú előfizetéssel. Az Európa 2020 átfogó gazdasági EU-stratégia pedig azt a célt tűzné ki, hogy a jövő évtized végére minden európai lakos legalább 30 Mbps sebességű hozzáféréssel rendelkezzen.

 

Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A BASF a sikeres Ethernet-APL kísérletet követően az ABB-t választotta zöldmezős projektjeihez

A BASF első európai zöldmezős Ethernet Advanced Physical Layer (Ethernet-APL) projektjének részeként az ABB-t választotta az elosztott vezérlőrendszerekhez (DCS).

2024. május 14. 11:40

A MOL nyerte a funkcionális átalakítás nagydíját az SAP Quality Awards versenyen

Az üzleti transzformáció a folyamatosan változó környezetben elengedhetetlen. Az SAP éppen ezért immár tizennegyedik alkalommal díjazza azokat az üzleti átalakítást megvalósító vállalatokat, amelyek élen járnak a változásban, és jó példaként szolgálnak a sikeres bevezetésben. Az SAP Quality Awards egyik nagydíját idén a magyar MOL nyerte el. 

2024. május 13. 17:40

K&H: ismét a legjobb digitális bank Magyarországon

A K&H Csoport az egymást követő második évben, 2024-ben is elnyerte a neves brit pénzügyi szaklap, a Global Banking and Finance Review „Legjobb Digitális Bank Magyarországon” díját. Az indoklásban a K&H innovatív digitális pénzügyek terén játszott úttörő szerepét emelték ki, különös tekintettel a világszínvonalú és könnyen kezelhető mobilbankra, valamint a hozzá kapcsolódó, a szektorban itthon elsőként beszédhanggal is és magyarul kommunikáló digitális pénzügyi asszisztensre, Kate-re. 

2024. május 13. 14:31

Az AI kutatja a kritikus ásványkincseket is

Közel 1 millió amerikai dollárral zárta az újabb befektetési körét a Beholder. Ennek köszönhetően lett az AI-alapú, kritikus ásványkincsek feltárásában élenjáró ukrán startup finanszírozója az EIT InnoEnergy, a Rockstart Energy és az STRT. A friss források bevonásával a vállalat felgyorsíthatja a kutatómunkáját és a mesterséges intelligencia-eszközeire alapozva segítheti a zöld energiaátmenethez szükséges kritikus nyersanyagok kitermelését.

2024. május 13. 11:30

K&H: négy lépésben a planetáris szuperintelligencia felé

Az emberi gondolkodáshoz hasonlóan működő gépi intelligencia megjelenését szakértők még igen távoli lehetőségként értékelik. Ugyanakkor az MI fejlődése gyorsuló ütemben zajlik. A valódi kérdés nem az, hogy mikorra válik valósággá ‒ hiszen itt van velünk, a mindennapok része. Sokkal inkább úgy kell feltenni a kérdést, hogy milyen fázisokon keresztül alakul ki, és a végén mit hozunk ki belőle mi, emberek – mondja Németh Balázs, a K&H innovációs vezetője.

2024. május 12. 10:26

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36