Virtuális környezet Java alkalmazásokhoz

forrás Prim Online, 2007. augusztus 4. 08:49

A BEA Sytems megjelentette virtuális környezetek részére kialakított Java alkalmazásszerver-csomagját, a WebLogic Server Virtual Editiont, melynek segítségével az elosztott Java alkalmazások hatékonyan konszolidálhatók, s így használatukkal jelentős költségmegtakarítás érhető el - adta hírül az Alerant Zrt., a BEA-termékek magyarországi disztribútora.

Az erősen elosztott nagyvállalati IT-infrastruktúrában jelentős költséget takaríthatunk meg azzal, hogy a kisebb kapacitásigényű alkalmazásainkat közös hardverinfrastruktúrára telepítjük, vagyis konszolidálunk. Java alkalmazások esetén azonban, ha a virtualizációt hagyományos eszközökkel kívánjuk megoldani, a konszolidáció kevésbé hatékony. Ebben az esetben ugyanis a teljes alkalmazás stacket, beleértve az operációs rendszert is, annyi példányban kell futtatnunk, ahány virtuális környezetet szeretnénk kialakítani. Mivel egy Java program nagyrészt a Java virtuális gépre (JVM) épül, és az operációs rendszer szolgáltatásai közül csak nagyon keveset használ fel, ezért a hagyományos megoldás igen erőforráspazarló.

A BEA virtualizációs megoldása Java alkalmazások részére nyújt megfelelő környezetet. A hardver- és szoftverkörnyezetek összekapcsolását végző hypervisor réteg kialakításához a BEA a VMware ESX szerverét használja fel, mely közvetlenül, operációs rendszer nélkül fut a szervergépen. Az egyes virtuális környezetek erre a rétegre épülnek, s fontos elemük a Java virtuális gép. A BEA e feladatra hozta létre JRockit eszközének virtualizált környezetek számára kialakított változatát, a LiquidVM-t. Ez a Java virtuális gép operációs rendszer nélkül képes a hypervisoron futni, így a Java alkalmazások is közvetlenül a virtualizációs rétegen működnek. A BEA architektúra előnye, hogy teljesen elhagyja az operációs rendszert, mely a teljesítmény növekedését eredményezi. A Java virtuális motorhoz kapcsolódik a BEA WebLogic alkalmazásszerverének virtuális megoldásokhoz kialakított változata. A LiquidVM és BEA WebLogic Server együttesen alkotja a BEA WebLogic Server Virtual Edition termékcsomagját. 

A virtualizációs eszközök népszerűsége folyamatosan nő, előrejelzések szerint 2010-re az új szerverek akár 40 százaléka felhasználja majd ezt a technológiát. A virtualizációs megoldások előnye, hogy segítségükkel rugalmasan és rendkívül gyorsan, majdnem valós időben oldhatunk meg összetett feladatokat, és biztosíthatjuk a megfelelő erőforrást a nagyvállalatoknál meglévő nagy mennyiségű szolgáltatás számára. Mindezek miatt fontos szerepük van az egyre terjedő szolgáltatásorientált architektúrákban. 

Hardverelemek cseréje, bővítése esetén a virtuális környezeteket migrálhatjuk, és futásidőben emelhetjük át egy másik hardverre. Karbantartáskor, meghibásodáskor az adott virtuális környezet tovább működhet, míg a számítógép más részein folyik a munka. Megoldást jelent akkor is, ha meglévő alkalmazásunk környezete – például az operációs rendszer – nem fut az új, korszerű hardveren, hiszen a virtuális réteg tartalmazza a szükséges környezetet. Legfontosabb szerepe mégis a konszolidációban és az erőforrás-kihasználás optimalizálásában van. A vállalatoknál meglévő szerverek kihasználtsága tipikusan 10-20 százalékos, ami az alkalmazások és adatok mennyiségének növekedésével a gépparkok bővítését, s így az infrastrukturális költségek emelkedését eredményezi. Mivel a virtuális eszközök segítségével egy gépen több virtuális környezet is futhat, több erőforrást köthetnek le. Sokszor jelent problémát a szolgáltatások változó erőforrásigénye. A virtualizációs technológia használatával gyorsan allokálható bármely CPU vagy memória ahhoz a szolgáltatáshoz, melynek szüksége van erre.

A BEA Systems 2006 decemberében jelentette be virtualizációs termékstratégiáját, melynek első lépése a WebLogic Server Virtual Edition bevezetése. Célja, hogy átfogó termékkészletet nyújtson a virtualizáció területén, s így nagyságrendileg javítsa a Java környezetek kihasználtságát, teljesítményét és rugalmasságát.

Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Érkezik: mesterséges intelligencia és virtuális valóság az oktatásban

Tanítás és tanulás az MI vagy XR technológiák segítségével, mentális egyensúly a mesterséges intelligencia korában. Idén is meghirdeti pedagógusoknak szóló pályázatát a Yettel digitális oktatási programja, a ProSuli. A pályázat célja, hogy a tanárok a szakterületükhöz szorosan kapcsolódó digitális tananyagokat hozzanak létre, különös tekintettel a matematika, a természettudományok és az idegen nyelvek területére. Az elkészült tananyagok valamennyi hazai pedagógus számára hozzáférhetők lesznek. A 25 legjobb pályázó egész nyárra elegendő mobilinternetben részesül, 10 nyertes pedig 120 ezer forint értékű ajándékutalvánnyal gazdagodhat.

2024. május 14. 19:26

Megjelent a NEXT 3D konferencia programja

Megjelent a NEXT 3D additív gyártás és digitalizálás konferencia programja. Nem kevesebb, mint 15 hazai mérnök és vezető szakember fogja megosztani 3D technológiai sikereit és tapasztalatait a résztvevőkkel. A konferenciaprogram alapján a NEXT 3D látogatói felbecsülhetetlen értékű tudással bővíthetik 3D nyomtatási és 3D szkennelési ismereteiket.

2024. május 14. 16:29

Ezek az idei kulcstémák a webes és marketing stratégiák terén

Mások mellett Balogh Levente, a Szentkirályi ásványvíz alapítója, Wolf Gábor kisvállalati marketing szakértő, Sárospataki Albert, a Billingo vezérigazgatója és Huszár Viktor, a Teqball társalapítója is előadást tart az idei Maximum Web és Marketing Konferencián, ahol a résztvevő vállalkozók elsősorban a sikeres cégvezetés és online működés megvalósításához gyűjthetnek hasznos tudást a leghitelesebb példaképektől.

2024. május 14. 14:52

A Continental autógumija az első helyen végzett a Tyre Reviews szakportál négyévszakos abroncstesztjén

Újabb megmérettetésen, a Tyre Reviews 2024-es négyévszakos abroncsteszten győzedelmeskedett a Continental AllSeasonContact 2 modellje. Hét 205/55R16-os méretű, VW Golfra autóra felszerelt, egész évben használható modellből álló tesztmezőnyben ért el első helyezést.

2024. május 14. 13:17

A BASF a sikeres Ethernet-APL kísérletet követően az ABB-t választotta zöldmezős projektjeihez

A BASF első európai zöldmezős Ethernet Advanced Physical Layer (Ethernet-APL) projektjének részeként az ABB-t választotta az elosztott vezérlőrendszerekhez (DCS).

2024. május 14. 11:40

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36