CrossFire grafikus technológia az ATI-tól

Milkovits Gábor, 2005. június 2. 12:07
Az ATI a Computex informatikai kiállításon bemutatta egyszerre több grafikus kártyát felhasználó technológiáját, a „CrossFire-t”.
A CrossFire, ahogyan azt korábban már sejteni lehetett, két ATI Radeon grafikus kártyát használ egyszerre. Ezek közül azonban elég, ha elsődlegesen csak az egyik támogatja a technológiát, igaz viszont, hogy a feltételezettel szemben az új kártyás alaplapok csak bizonyos társtermékekkel tudnak majd együttműködni. Így a „Radeon X850 CrossFire Edition” csak az X850-alapúakkal, konkrétan a Pro, az XT és az XT Platinum Edition modellekkel lesz kompatibilis, míg ugyanígy, a „Radeon X800 CrossFire Edition” is csak a többi X800-as termékkel, vagyis a Vanilla X800-zal, az XL-lel, a Pro-val, az XT-vel, az XT Platinum Edition-nel, és az X800 All-in-Wonder verzióval lesz együtt alkalmazható. A CrossFire segítségével a felhasználók akár meg is duplázhatják számítógépük grafikus teljesítményét, a technológia ráadásul a gyártó szerint alkalmazható a már létező játékprogramokhoz is, ami az Nvidia konkurens termékéről, az „SLi-ről” nem mondható el - utóbbi esetében az előnyök csak a kimondottan a hozzá szabott videojátékoknál jelentkeznek. Az Nvidia terméke saját közvetítőt használ a két alkalmazott kártya összekapcsolására, míg a CrossFire a már bevált PCI Express-t alkalmazza erre a célra. A CrossFire révén akár 14-szeres élsimítás is elképzelhető, ami igen jó képminőség-javulást jelent, főként a 3D megjelenítésnél – ilyenkor azonban sajnos nem érvényesül a nagyobb képfeldolgozási teljesítmény.

A két felhasznált kártya közül a „fő”, vagyis a feltétlenül CrossFire-képes grafikus kártya teljesítménye határozza meg a technológiát alkalmazó PC grafikus tulajdonságait. Ez azt jelenti, hogy ha a másik ATI Radeon kártya valamiben, például az adattovábbító csővezetékek számában felülmúlja a fő kártyát, ez a többlet nem érvényesül, vagyis mindkettőnél ugyanannyi lesz csak aktív. Az ATI szerint a CrossFire bármilyen iker X16-os PCI Express alaplapon működik, azonban az ideális az ő saját, Radeon Xpress 200 CrossFire Edition chipekkel szállított alaplapja. Az első CrossFire kártyák július közepétől, az alaplapok pedig valamikor augusztusban lesznek kaphatók. Az olyan cégek ugyanakkor, mint az Asus, az ECS, a Gigabyte, a Tul, az MSI, a Sapphire és a DFI még júniusban megkezdik a technológiát alkalmazó alaplapok szállítását a PC-gyártók számára, Intel- és AMD-alapú rendszerekhez egyaránt. Az ATI reményei szerint a CrossFire mind teljesítményben, mind árban versenyképes alternatívája lesz az Nvidia SLi-nek.
Kulcsszavak: ATI grafikus kártya

Hardver ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Prémium gaming élmény a felhasználóknak

A 48,9" hüvelykes (124,3 cm) Philips Evnia 49M2C8900L gaming monitor tele van erőteljes funkciókkal: QD-OLED panel, 32:9 SuperWide kijelző, 5120x1440 felbontás, 144 Hz, Ambiglow és DTS hangzás teszik a kiváló minőségű Evnia 8000 sorozat új tagját igazán figyelemfelkeltővé.

2024. május 17. 19:28

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Utazási konferencia az Angyalok városában

XX. E-KERESKEDELMI KONFERENCIA BY SAMEDAY

2024. május 17. 14:47

Az IKEA Kreativ megérkezett Magyarországra

2024. május 15. 17:52

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59