Már 10 éve erőlködik az IPv6, révbe jut valaha?

Zsadányi Pál, 2003. október 18. 09:42

Az átállás a 32-bites IPv4-es címekről a 128 bites IPv6 címekre már
vagy 10 éve tart. A 20(!) éve elfogadott IPv4-ben bevezetett
korszerűsítések jóval hosszabb időt engedtek a használatának, mint amit
az ipari elemzők korábban hittek. Azonban a következő hálózati
generációként hirdetett IPv6 koránt sem csak a címtartomány bővítését
jelenti! A múlt nyáron ezt az amerikai védelmi minisztérium IPv6-os
lépései is igazolták, ami áttörést hozhat.
Mint az a TechWeb egyik legfrissebb téma-összefoglalójában olvasható, valami elkezdődött. Mindenesetre, az IPv4-es címkiosztási változások, a kifelé zárt lokális hálózatok koncepciójának az elterjesztése, valamint a hálózati címfordítással kombinált internetosztási technológiák, jelentősen lecsökkentették a kiosztható címek fogyásának az ütemét. Ezért használjuk sikerrel, immár 20 éve.

IPv6 – RFC 2460

Az IPv6-os protokoll konstrukció azonban, nemcsak a címek kibővítését igyekezett megoldani, hanem a világháló mai korhoz méltó architekturális javítását is magában foglalja. Közülük a legfontosabbak: a pontosabban szabályozható adatvédelem, a rugalmasabb menedzselhetőség és a szolgáltatás minőségének (QoS) a kezelhetősége. Ezek egy sereg világhálós szolgáltatás sokkal stabilabb kifejlesztését és üzemeltetését teszik lehetővé. Az architektúra lecserélése azonban nem hétköznapi feladat, mert a két protokoll között végeredményben óriási különbségek vannak. A szabványtervezők viszont gondoltak az átmenet lebonyolíthatóságára is, alagutas megoldásokkal. Az IPv6-on átbújhatnak IPv4-es csomagok, hogy eljuthassanak az esetleg még mindig IPv4-es lokális hálózatban ülő célgéphez.

A legelterjedtebb operációs rendszereket a gyártók az IPv6 támogatást már ugyancsak vagy fél évtizede beépítették termékeikbe, és többé-kevésbé ki is próbálták. Széles körű tesztelésük azonban még nem történhetett meg, az egyelőre igencsak kevés IPv6-os telepítés folytán. Talán a dolgokat az mozdíthatná el a holtpontról, ha egy stratégiai világháló felhasználó kezdene döntő lépéseket tenni az IPv6 irányába. Pontosan ilyennek mondhatók az amerikai Védelmi minisztérium (DoD) IPv6-tal kapcsolatos legutóbbi döntései, ami láthatóan más hatóságokat és ipari szereplőket is működésbe lendített.

A DoD a múlt nyáron jelentette be, hogy belső hálózatát teljesen át fogja állítani az IPv6-os protokollnak megfelelő architektúrájúra. Most, pedig az amerikai Kereskedelmi minisztérium egyik munkabizottsága kezdte elemzi a protokoll bevezetésének a piaci hatásait, az adatvédelem javulásának a lehetőségeit, egy erre szakosított szervezettel együttműködésben (National Strategy to Secure Cyberspace). Ugyancsak mozgolódnak az Európai Unió szabványosítási szervezetei is, amennyiben sürgetik a tagállamokat az IPv6-os ütemesebb bevezetése végett. Az IPv6-os egyébként nemcsak a nagy ipari alkalmazók számára lesz fontos, az egész világhálós infrastruktúra működtetésére és használatára kihat, beleértve például a háztartási eszközök és hordozható személyi eszközök hatékonyabb hálózatos alkalmazhatóságát is. Az ipari elemzők 5-10 éven belüli elterjedést jósolnak.
Kulcsszavak: IPv6 hálózat

A világ top 50 EdTech vállalata között a Xeropan

Komoly szakmai kritériumok alapján választotta ki a világ 250 legjobb EdTech cégét a TIME magazin és a Statista. A hétezer cégből két pillérre – a pénzügyi erősségre és az iparági hatásra – épülő pontrendszer alapján állították össze a listát, amelyen a magyar Xeropan az előkelő 35. helyet szerezte meg, az európai cégek között pedig a 11. lett és egyben az egyetlen magyar vállalat a nemzetközi ranglistában.

2024. május 3. 21:17

Az AI a technológia jövője, a HONOR pedig úttörő benne

A technológia világában mostanában szinte minden a mesterséges intelligenciáról (AI) szól, a hírek egy része pedig riasztó jelleggel csapódik le: sokan munkák elvesztését, emberek által végzett szakmák megszűnését látják benne. 

2024. május 3. 20:01

Ilyen volt a magyar rádiók zenei repertoárja 2023-ban

Összesen 103 év és kilenc hónapnyi adást sugároztak a magyarországi rádiók 2023. január 1-jétől december 31-ig – derült ki a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) legfrissebb kutatásából, amely a magyar rádiók 2023-as zenei repertoárját vizsgálta. A teljes kínálatban a legtöbbet játszott előadó Rúzsa Magdolna volt. Az énekesnőt több mint két és félszer annyiszor hallhattuk, mint a huszadik helyezett Azahriah-t. A tavalyi év legsikeresebb hazai slágere a ValMartól az Úristen, a külföldiek közül Miley Cyrus Flowers című dala volt.

2024. május 3. 18:05

A Xiaomi megerősítette a fenntarthatóság iránti elkötelezettségét

A Xiaomi a napokban közzétette a hatodik ESG (környezetvédelem, társadalmi felelősségvállalás és vállalatirányítás) jelentését. A több mint 80 oldalas dokumentum, amelyet kínai és angol nyelven adtak ki azt az előrehaladást mutatja be, amelyet a Xiaomi és leányvállalatai megtettek az ESG stratégia megvalósítása terén 2023-ban. 

2024. május 3. 17:25

Az akadálymentesség elengedhetetlen szempont az épületek tervezése során

Az akadálymentesség szempontjának egyre fontosabb szerepe van az építészetben, világszerte egyre több vállalat törekszik arra, hogy inkluzív környezetet alakítson ki. A Skanska a befogadás és a fenntarthatóság iránti elkötelezettségével összhangban szintén jelentős hangsúlyt fektet erre. A vállalat az átgondolt tervezés és megvalósítás érdekében együttműködik az Access4you-val azzal a céllal, hogy épületeiben a legmagasabb szintű access4you tanúsító védjegyet szerezze meg. 

2024. május 3. 16:17

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55