A krízishelyzet sem akasztotta meg a cégfelvásárlásokat

forrás: Prím Online, 2022. augusztus 26. 20:44

A pénzügyi és geopolitikai nehézségek ellenére tartja magát a nemzetközi tranzakciós piac, aminek leginkább a magántőke beruházások adnak lendületet – derül ki az EY vállalati összeolvadásokat és felvásárlásokat (M&A) értékelő nemzetközi tanulmányából.

Az idei év első hat hónapjában 2274 ügyletet zártak le összesen 2200 milliárd dollár értékben a vállalati M&A-piacon. A tranzakciók száma 27 százalékkal, értéke pedig 18 százalékkal csökkent az előző évhez képest (2021), de a COVID-járványt megelőző 5 évben, 2015 és 2019 közötti hasonló időszakhoz viszonyítva számottevően emelkedett az aktivitás (35%-kal, illetve 13%-kal).   

 

A hagyományosan aktív Egyesült Államokat (900 milliárd dollár) és Kínát (175 milliárd dollár) ezúttal India szorosan követi a nemzetek rangsorában. A dél-ázsiai országban a tranzakciók együttes értéke 215 százalékos növekedés mellett elérte a 128 milliárd dollárt. Az EY elemzése rámutat, hogy a Kínából az Egyesült Államokba irányuló befektetések a 2016 első félévében elért, csúcsnak számító 27 milliárd dollárról mára 1,9 milliárd dollárra zuhantak, miközben az Európába irányuló észak-amerikai beruházások ugyanebben az időszakban 60 milliárd dollárról a két és félszeresére, 149 milliárd dollárra emelkedtek.

 

 

A technológia szektorban összesen 627 milliárd dollár értékben cseréltek gazdát a vállalatok, ami a globális M&A-tevékenység közel egyharmadát (31%) tette ki. A korábban tapasztalt egészségügyi válság ellenére az élettudományi ágazat továbbra is alulteljesít (111 milliárd dollár), és még az általában népszerű piacnak számító fogyasztói szektorban is 27 százalékkal csökkent az aktivitás 2021 első félévéhez képest, 91 milliárd dollárra.

 

„A széles körű bizonytalanság ellenére a tranzakciók továbbra is lendületesen haladnak, amit elsősorban a magántőke áramlása ösztönöz. Bár a tőkepiaci feltételek 2022 első felében jelentősen szigorodtak, a magán-befektetési társaságok még mindig nagy mennyiségű készpénzzel rendelkeznek, amelyet az év második felében kellene felhasználniuk” – hangsúlyozta Paulovits Márton, az EY vállalati felvásárlásokkal és akvizíciókkal foglalkozó területének igazgatója. A szakember elmondta, hogy egy változó gazdasági helyzetben minden cégnek kötelessége, hogy értékelje a tevékenységét, ami szükségszerűen vezethet akár egyes üzletágak eladásához vagy új eszközök vásárlásához is ezért az év második felében sem számít a piaci aktivitás csökkenésére.

Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A Sprinter felvásárlásával lépne jelentőset a SAMEDAY

Az akvizíció révén a SAMEDAY magyarországi házhozszállítási infrastruktúrája 60 százalékkal bővülhet a Sprinter tulajdonában lévő több mint 450 kézbesítési pont átvételével. A felvásárlást jelenleg a hatóságok vizsgálják. Ha a felek megkapják a jóváhagyást, az ügylet lezárultát követően egy 6000 átvételi pontból álló régiós out-of-home átvételi hálózat jöhet létre a magyar, román és bolgár piacokon.

2024. április 26. 14:44

Dekarboizáció és hatékonyságnövelés egyszerre az iparban

A globális üvegházhatásúgáz-kibocsátás 45 százalékát adja az ipari tevékenység, így a klímacélok elérése érdekében kulcsfontosságú a szektor dekarbonizációja. A Schneider Electric a világ elsőszámú ipari szakvásárán, a Hannover Messén mutatta be azokat az innovációkat, amelyek lehetővé teszik az ipari szereplők számára a kibocsátásuk csökkentését és a termelési hatékonyságuk növelését.

2024. április 26. 11:33

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50