Mennyiért neteznek a felhasználók világszerte?

forrás: Prím Online, 2019. december 15. 10:39

Húsz évvel ezelőtt a világnépesség mindössze 4,1 százaléka használta az internetet, 2019-re ez a szám elérte a 4,5 milliárd főt, ami a Föld teljes lakosságának 58,8 százalékát jelenti.
Alább a Picodi.com felmérését olvashatják.

Az internet elérésének fontosságára az ENSZ hívta fel a figyelmet: úgy vélik, a világhálóhoz való hozzájutásának joga alapvető emberi jognak számít ma már. Éppen ezért cselekvésre szólították fel a tagországokat és felhívták a figyelmet a digitális leszakadás veszélyeire.

 

De mennyibe kerül manapság egy internet előfizetés? Mely országokban lehet a legolcsóbban szörfözni a világhálón és hol a leggyorsabb a szolgáltatás? A Picodi.com 62 országot és azok szolgáltatásait felölelő felméréséből kiderül, Magyarországon valóban drágának számít-e az internet és a listán hanyadik helyen végeznek a magyar szolgáltatók és felhasználók.

 

Az alább feltüntetett adatok a televíziós és telefonos szolgáltatásokat leszámítva, csak a korlátlan internet előfizetésekre értendőek.

 

100 Mbit/s mindenkinek elég kell, hogy legyen

Hogy kinek mi számít “kényelmes” sebességnek és szolgáltatásnak, egyén függő: van, akinek a letöltési sebesség, van, akinek a hálózat kiépítésének módja, a host szerver és a weboldal közti távolság és van, akinek a meglátogatott oldal betöltésének sebessége mellett annak minősége számít a leginkább.

 

A Speedtest.net felmérése szerint a világ átlagos internetsebessége 70 Mbit/s tehető (2019. decemberi adat). Ennek ellenére a legtöbb szolgáltató még ennél is gyorsabb szolgáltatást ígér előfizetőinek:100 Mbit/s sebesség a legtöbb (vizsgált) országban elérhető (62-ből 55-ben).Ez a sebesség kényelmes felhasználói élményt garantál, akár több eszköz egyidejű használata esetén is: akár streeming adások kifogástalan minőségben nézhetők.

 

A korábbi adatot figyelembevéve meglepő, hogy Lengyelországban, Romániában, Franciaországban és Szingapúrban a szolgáltatók még ennél is feljebb mentek és egyáltalán nem ajánlanak ilyen “alacsony” (100 Mbit/s) sebességre képes internetcsomagot. Az elérhető legalacsonyabb a 150 Mbit/s sebességű csomag a lengyel és a román felhasználók számára elérhető, ez a szám Franciaországban 200 Mbit/s, Szingapúrban pedig 500 Mbit/s. A lista végén kullog Tádzsikisztán, Türkmenisztán és Vietnám, ott még a 100 Mbit/s sebesség sem elérhető mindenki számára.

 

 

 

A fent említett, átlagos sebességű internet (100 Mbit/s) a vizsgált országok közül Dél-Afrikában a legdrágább, 79 euró (26 ezer forint) egy hónapra, Izlandon és Norvégiában a havidíj pedig 62 eurótól (20 500 forint) indul.

 

A 100 Mbit/s sebességet garantáló havidíjas csomagok kelet-európában a legolcsóbbak: Moldovában 8,74 euró (2890 forint), Oroszországban 6,96 euró (2300 forint), Ukrajnában pedig 5,60 euró (1850 forint).

 

Internet elérhetőség 20 euró/hó áron (6600 forint/hó)

Górcső alá vettük, hogy vajon 20 euróból hol és mennyi, milyen minőségű és gyorsaságú internetre futná. A 62 vizsgált országból 20 például eleve kiesne a “versenyből”: Ausztráliában, Brazíliában, Németországban, Svájcban, Chilében, Olaszországban, Portugáliában, Amerikában és a Dél-Afrikai köztársaságban 20 euró alatt nem lehet korlátlan internet csomagot találni a legnagyobb szolgáltatóknál. A ranglistát alábbi grafikonunkon szemléltetjük:

 

 

 

A legnagyobb sebességű internetet (1 Gbit/s) Lengyelországban, Romániában, Moldovában, Indiában, Magyarországon, Lettországban és Ukrajnában találtuk 20 eurós – vagy az alatti áron. Ez az összeg Oroszországban 890 Mbit/s, Kínában és Litvániában 600 Mbit/s sebességre elég.

 

Fénysebesség

Elméletben 1Gbit/s internet sebességgel egy 1GB nagyságú file 8 másodperc alatt letölthető – a legtöbb országban ez a legnagyobb sebesség, ami csak elérhető. Ugyanakkor, felmérésünkkel nem kívánjuk azt sugallni, hogy ez a teljesítmény szükségszerű volna minden felhasználónak, mindössze megnéztük, hol elérhető ez az eszméletlen sebesség és ezért mennyit kell az előfizetőknek fizetni.

 

A Picodi.com adatai szerint, a legtöbb országban igazi luxusnak számít a fent említett 1Gbit/s internet. 44 országból 22-ben ugyan ajánlanak ilyen csomagot a szolgáltatók, ugyanakkor az ára 50 euró feletti (16 600 forint). A szuper sebességű világhábó Ausztriában és Ausztráliában a legdrágább, 199 euró és 209 euró (66 ezer és 69 ezer forint). A legolcsóbb 1Gbit/s internet Romaniában mindössze 8 euróba kerül, Magyarországon pedig 9,34 euróba (2500 és 3100 forint) – az árat tekintve így Magyarország a harmadik helyet csípte meg a ranglétrán.

 

Adatfeldolgozás

Felmérésünkben 62 országot vizsgáltunk (G20 országokat is lefedve), a legnagyobb angol és spanyol ajkú országokat, valamint az egykori Szovjetunió országait.

 

A legnagyobb internet szolgáltatók árai mellett a kínált technológiát és a korlátlan elérhetőséget is figyelembe vettük. Feltüntetett adataink a különleges ajánlatok lejárta utáni, valóban fizetendő összegeket tartalmazza. Pár kisebb szolgáltatót – melyek lefedettsége csak kisebb területet ölel fel – és további szolgáltatást (televíziós előfizetés, vagy plusz, streaming szolgáltatás) nem vettünk számításba. Amennyiben a router maga fizetős, beleszámítottuk a fizetendő árba. Az országok és a szolgáltatók teljes listáját itt elérheted.

 

Az egyes pénznemek közti átváltáskor a októberi év novemberi középárfolyamot vettük alapul.

 

Forrás: Picodi.com

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A Xiaomi publikálta a legújabb ESG jelentését

A Xiaomi a napokban közzétette a hatodik ESG (környezetvédelem, társadalmi felelősségvállalás és vállalatirányítás) jelentését. A több mint 80 oldalas dokumentum, amelyet kínai és angol nyelven adtak ki azt az előrehaladást mutatja be, amelyet a Xiaomi és leányvállalatai megtettek az ESG stratégia megvalósítása terén 2023-ban. 

2024. május 3. 13:04

Továbbra is az InfoRádió szólhat a Budapest 88,1 MHz-es frekvencián

Egyedüli pályázóként az InfoRádió Kft. nyerte meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa által a Budapest 88,1 MHz-es frekvencia használatára kiírt rádiós pályázatot, így a médiaszolgáltató szeptember 1-je után is folytathatja működését. A testület legutóbbi ülésén azt is megállapította, hogy a Balázsék című műsorszám ismét törvényt sértett, amikor a rasszizmusból táplálkozó humorizálásra építette a január 15-i műsor.

2024. május 3. 11:39

Mennyire vannak biztonságban a jelszóval védett adataink?

Manapság egyre több és egyre nagyobb volumenűek az adatlopások, ráadásul az adatszivárgások egyre többe is kerülnek a szervezetek számára. A technológiai újításoknak köszönhetően a kibertámadások napról napra kifinomultabbak, és a legerősebb jelszót is feltörik. Ennek ellenére továbbra is ez a vállalatok által leggyakrabban használt biztonsági módszer világszerte.

2024. május 3. 09:54

A Seco honlapja az ügyfelek kezébe adja a hatékonyság erejét

A Seco weboldala új, úttörő funkcióval bővül, amely segítségével az ügyfelek azonnal összehasonlíthatják a rendelkezésre álló lapkákat, így gyorsan megtalálhatják és megrendelhetik a jelenlegi szerszámaiknak megfelelő, illetve az azoknál akár kiválóbb cseretermékeket a Seco kínálatából.

2024. május 2. 19:14

Magyar klíma-körkép: a többség klíma nélkül várja a kánikulát

A magyarok 67 százalékának nincs otthon klímája, legnagyobb arányban ventilátorral hűtenek a nyári melegben. Akik mégis vásárolnak, azok egyértelműen az ár és az energiafogyasztás alapján hozzák meg a döntésüket – derül ki a Hisense friss reprezentatív kutatásából. 

2024. május 2. 17:48

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14