Forradalmasító startup ötletek az Óbudai Egyetem hallgatóitól

forrás: Prím Online, 2018. május 16. 08:29

Virtuális valóság környezetből távfelügyelt ipari robotok, menet közben is használható töltőrendszer elektromos járművekhez, távvezérelt háztartási eszközök, fűszernövény-termesztő csomagolás önlocsoló rendszerrel, bluetooth-os lázmérő – ezek nem a jövő eszközei, hanem az Óbudai Egyetem leginnovatívabb hallgatóinak megvalósítható ötletei.

Az Óbudai Egyetem minden évben meghirdeti végzős hallgatói számára a „Leginnovatívabb szakdolgozat” pályázatot, amelyre évről-évre remek startup ötletek érkeznek. A kiemelkedő pénzdíjazás mellett az egyetem mentorálást is biztosít a bemutatott ötletek továbbviteléhez, ha a hallgatók ezt igénylik.

 

Idén az egyetem hat karáról érkeztek pályázatok, a bíráló bizottság külön értékelte az alap-, valamint a mesterképzéses hallgatók dolgozatát. Az előzetes értékelések alapján a hallgatóknak szóban is be kellett mutatniuk szakdolgozatuk innovatív jellegét és az ötletek piaci hasznosítására vonatkozó elképzeléseiket.

 

Az első díjat Varga József, a Kandó Kálmán Villamosmérnöki Kar Műszertechnikai és Automatizálási Intézetének korábbi hallgatója kapta egy Bluetooth-os lázmérőért, amely a piacon található hasonló készülékekhez képest nagyobb pontossággal méri a testhőmérsékletet. A hallgató szakdolgozatában a Bluetooth-os lázmérő hardverének elkészítését tűzte ki célul, valamint a hozzá tartozó szoftvert, amely beállítható időközönként a beteg testhőmérsékletének adatát Bluetooth kapcsolaton keresztül továbbítja a kiválasztott eszköznek.

 

A második helyezett Bartha Béla, a Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar mechatronikai mérnök hallgatója, aki egy távvezérelt, automatikus működésre is képes kisállat etetőt valósított meg. Az eszköz képes a háziállat környezetének és ivóvizének a hőmérsékletét, valamint a tárolóban rendelkezésre álló, illetve adagolt étel tömegét megjeleníteni, mely hosszabb távollét esetén segít a felhasználónak az étel adagolásában. Internetkapcsolat segítségével a felhasználó távolról is tetszőleges időben indíthat azonnali, vagy akár késleltetett etetést.

 

Jancsó Emese, a Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Kar ipari termék- és formatervező mérnök szakos hallgatója egy olyan korszerű gyógyszercsomagolást valósított meg, amely az érintett termék piacán javarészt csak koncepció szintjén létezik, s ezzel harmadik helyet ért el. Ötletével a menopauza tüneteit enyhítő, spray formátumú, transzdermális gyógyszeripari termék arculatának és formatervének megújításán kívül korszerű funkciókkal is felruházta a terméket, amely mind a hagyományos, mind az okos eszközöket használó betegek számára felhasználóbarát megoldást nyújt, ez utóbbival figyelmeztető funkcióra is képes.

 

Mesterképzéses hallgatónk, Nemes Gyula Ádám a Neumann János Kar mérnökinformatikus hallgatójaként kapott kategóriájában első helyezést a virtuális valóság (VR) környezetben megjeleníthető és távolról is irányítható ipari robotok és egyéb csuklós gépi berendezésekért. Különleges újítása révén könnyedén illeszthető egy vagy akár több ipari robot tetszőleges környezetbe, megjelenhet a robot mellett a gyártósor modellje a többi robottal és eszközzel, vagy akár a robothoz tartozó prezentációs anyagok és technikai leírások, sőt az oktató és a tanuló is kommunikálhat egymással a virtuális térben a robot mellett. Ezen felül a rendszer egy dinamikusan generálódó vezérlő felületet is tartalmaz, amely jelentős előrelépés az univerzális felhasználhatóság felé.

 

Az Óbudai Egyetem különdíjat adományozott két hallgatónak innovatív ötleteiért. A legjobban kidolgozott ötlet díját Tóth Tibor nyerte el. A Bánki kar mechatronikai mérnök hallgatója az elektromos járművek hátrányainak kiküszöbölésére tett kísérletet, mint például az önkisülés, helyhez kötött töltés, illetve a kis hatótáv. Ezen problémák megoldása elősegítheti az elektromos járművek fejlesztését, elterjedését, továbbá a megújuló energiaforrásokat is előtérbe helyezheti. A kutatás egy napelemes rendszer által modellezett energiahozamon alapult. A fejlesztés eredménye egy, az elektromos járművekhez univerzálisan illeszthető töltőrendszer, ami nem csak parkoláskor, de menet közben is tölti az elektromos hajtással rendelkező eszközt és átlagban 5,7 kilométert képes hozzáadni a napi hatótávhoz.

 

A leggyorsabban piacra vihető ötlet különdíját Sződi Fanni kapta, a Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Kar ipari termék- és formatervező mérnök szakos hallgatója. Olyan különleges fűszernövény-termesztő készlet csomagolását tervezte meg, amely lehetővé teszi a kert nélküli háztartások számára a friss konyhai ízesítők magról nevelését és tartását. A tervezett csomagolás segítségével nevelt növények az önlocsoló rendszernek köszönhetően nem igényelnek sok gondoskodást, ugyanis ehhez az egyenletes nedvességfelvételt biztosító víztartály a fogyasztói csomagolásból alakítható ki. A tartós alapanyagból készült csomagolás áruvédelmet nyújt a logisztikai folyamatokban felmerülő igénybevételek ellen, emellett a felbontás után a növényneveléshez felhasználható, a termék részét képezi, így nem válik hulladékká.

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Megnyílt Magyarország vadonatúj e-sport központja

Megnyílt Magyarország vadonatúj e-sport központja, a Delta 1 Esports Café. A budapesti bázis egyedülálló módon trénereket, játékos menedzsmentet, mentorprogramokat, edzőtábort kínál az amatőr és profi e-sportolóknak, továbbá AI képzéseket minden érdeklődőnek. Az új központ küldetése, hogy felemelje az e-sport tehetségeit, segítse mindazokat, akik szeretnének ezen a területen fejlődni, érvényesülni.

2024. június 2. 17:48

SZTNH: a fiatalok kétharmada tisztában van azzal, hogy a MI használata felvethet szerzői jogi aggályokat

Tízből négy fiatal használt már mesterséges intelligencián (MI) alapuló eszközt, derül ki a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) idei kutatásából

2024. június 2. 15:39

Az állkapocs mozgását és a környezeti zajszintet is elemzi az LG új fülhallgatója

Az LG Electronics (LG) bemutatta legújabb TONE Free fülhallgatóját, amelyet a lenyűgöző hangzás jegyében terveztek. Az új T90S modellt grafén, azaz egyetlen atom vastagságú grafitréteg felhasználásával alkották meg, amellyel az eszköz a korábbinál kényelmesebb illeszkedést kínál. 

2024. június 2. 13:46

Reprezentatív véleménykutatás készült a mobiltárca alkalmazásokkal kapcsolatos felhasználói szokásokról

Az Elektronikus Fizetési Szolgáltatók Szövetsége (EFISZ) újabb országos reprezentatív közvélemény-kutatást készíttetett: az Egyesület ezúttal a „Mobiltárca megoldások a felhasználók szemével – reprezentatív kutatás a mobiltárca (wallet) alkalmazásokkal kapcsolatos felhasználói szokásokról és attitűdről” témában végezte el a kétfázisú felméréseit.

2024. június 2. 11:53

Látványos felületen böngészhetjük 5000 egyetem kutatási teljesítményét

Mit, hol, kikkel együttdolgozva kutatnak leginkább egy egyetem munkatársai? – Oxfordtól Tokióig a Corvinus Rankless nevű online felülete látványosan összegzi a világ felsőoktatásának kutatási teljesítményét, kapcsolódási pontjait. Szűrhetünk földrajzi, tudományterületi szempontokra, de szakmai folyóiratokra is.

2024. június 2. 10:11

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az Everguest szoftvere felforgatja a turizmus állóvizét

2024. május 27. 17:30

Minden második magyar internetező volt már áldozata kibertámadásnak

2024. május 22. 14:37

XX. E-KERESKEDELMI KONFERENCIA BY SAMEDAY

2024. május 17. 14:47

Az IKEA Kreativ megérkezett Magyarországra

2024. május 15. 17:52