Lopott a Google vagy sem?

Vértes Judit, 2011. január 23. 23:18

Az Oracle Google elleni „plágiumperéhez” adott új bizonyítékokat Florian Mueller, aki a Foss Patents blogon igyekszik részletekbe menően bizonyítani, hogy az Android több helyen tartalmaz olyan kódsorokat a Java-ból, ami nem lehet véletlen egyezőség, vagyis a Google tudatosan sértette meg a szerzői jogokat. A blogbejegyzés máris szakmai vitát gerjesztett, ugyanis egy másik szakértő, Ed Burnette, a Ziff Davis Net "Dev Connections" blogjában cáfolja Mueller megállapításait.

Az Oracle  nyáron beadott vádjában egy olyan példát mutat, ahol az Android operációs rendszer kódja sorról sorra megegyezik egy, az Oracle tulajdonában lévő vállalat, a Sun Microsystem által védett kóddal. Florian Mueller ezen kívül még hat másolt fájlt talált egyetlen könyvtárban. További kutatást végezve 37 olyan fájlra bukkant, ami a „Sun Proprietary/Confidential” jelzéssel volt ellátva, azaz egyértelműen jogtalanul használta őket a Google. Talált több olyan fájlt is, melyek a program logikájában nem, csak minimális  dolgokban tértek el a Sun által fejlesztett és jogvédett kódoktól. A bizonyítékokat Mueller 46 oldalnyi dokumentumban gyűjtötte össze.

Ed Burner a ZDnet-en először is kétségbe vonja Mueller kompetenciáját – se nem fejlesztő, se nem jogász – állítja. A kérdéses hét fájl - írása szerint - teszt fájlként volt fent, a Sun maga jelentette meg őket, hogy segítse a fejlesztőket saját kódjaik és eszközeik tesztelésében, az Android és az Apache Software Fondation fejlesztői visszafejtették, majd újra építették őket. A Kódok fejlécén az Apache license jelzés tévesen jelent meg. Ezeket a fájlokat 2010. október 30-án és 2011. január 14-én törölték is, az Android nélkülük fut. A további 37 fájlról Ed Burnett azt állítja, hogy azok egy bizonyos audio-meghajtó chipjének a kódjai, és valószínűleg tévedésből kerültek fel.

Nilay Patel, szabadalmi jogász (Engadgetben megjelent publikációja) szerint az, hogy a fájlok csak tesztfájlok voltak, technikai kérdés, de jogilag nem változtat a tényen, hogy a Google megsértette a szerzői jogokat az operációs rendszere fejlesztése és disztribúciója során.

A vita tehát a két blogbejegyzéssel sem dőlt el, marad a bíróság, miközben naponta több mint 300.000 Android operációs rendszerrel működő telefont és tabletet aktiválnak. Lehet, hogy ezek vásárlói orgazdák?

 

 

hirek.com ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Évente 8 milliárd forintot lopnak el bankkártyáinkról a kényelmünk miatt

A kényelmünk visz a vesztünkbe: az interneten gyorsan akarunk lecsapni egy-egy jó ajánlatra és nem törődünk a biztonsággal – ennek köszönhetően újra gyorsan emelkedik a bankkártyás csalások aránya és az az összeg is, amit az ügyfelek a visszaélésekben elvesztenek. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint néhány lépéssel biztonságossá tudjuk tenni az internetes vásárlásainkat.

2024. április 29. 09:56

Egy új tévé színt visz a mindennapokba

Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.

2024. április 28. 22:16

Egyszerű Airpods-tisztítás és új vezetékes headset gamereknek

Neked is fejtörést okoz, hogy mivel tudnád Apple Airpods fülhallgatódat megfelelően és károkozás nélkül tisztítani? Vagy épp teljesen másban vagy, és azon agyalsz, hogy milyen gaming headsettel tudnál megszabadulni a késleltetéstől? Akkor érdemes továbbolvasnod, mert a Sandberg most mindkét problémára elhozta a megoldást!

2024. április 28. 15:43

A mesterséges intelligenciától a soft skilleken át a kibervédelemig

Az ELTE Informatikai Kar idén a „Semmiből született csodák – A mesterséges intelligenciától a soft skilleken át a kibervédelemig” című rendezvénnyel csatlakozott a Lányok Napja országos programhoz.

2024. április 28. 13:55

Kén-hexafluorid betiltása – Nem gáz többé!

Az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése az egész világon hatalmas feladat, és e küldetés része a kén-hexafluorid (SF6) gáz teljes körű betiltása is. Ez különösen a villamosenergia-iparban jelent komoly változást, hiszen a kapcsolóberendezések szigeteléséhez eddig rendszerint ezt az anyagot használták. 

2024. április 28. 12:04

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50