Versenyképesség, mint a magántulajdonú vállalkozások erőssége és kockázata

forrás: Prím Online, 2019. március 11. 12:39

Az új technológiák kínálta lehetőségek kihasználása, a működést támogató infrastruktúra folyamatos fejlesztése és a stratégiai gondolkodás – ez az a három fő terület, amelyekre a Deloitte elemzése szerint kiemelt figyelmet kell fordítaniuk a magántulajdonú vállalkozásoknak ahhoz, hogy az üzleti világ gyors változásainak nyertesei lehessenek.

A globalizáció jelentős mértékben megváltoztatta a vállalkozások körében felmerülő lehetőségeket és kihívásokat egyaránt. Napjainkban az üzleti környezet – beleértve a technológia és infrastruktúra fejlődését – jelentős mértékben felgyorsult, ami zavart okozhat a társaságok működésében. A felforgató változásokat megfelelő módon hasznosító vállalkozások eredményesebben képesek reagálni a gyorsan változó üzleti környezetre és előnyre tudnak szert tenni a versenytársakhoz képest.

 

A Deloitte Private globális tanulmánya 2019-re vonatkozóan ad előrejelzést abban a kérdésben, hogy a felforgató változások mely területei jelenthetnek kritikus kockázatokat, vagy kihagyhatatlan lehetőségeket a magántulajdonú vállalkozások számára. Az elemzés szerint az új technológiák alkalmazása, a működési hatékonyság folyamatos fejlesztése, illetve a nagyobb összefüggéseket is átlátó, stratégiai gondolkodás az a három fő terület, amelyekre a következő időszakban kiemelt figyelmet kell fordítaniuk a magántulajdonban lévő vállalkozásoknak, ha versenyben akarnak maradni.

 

A tanulmányból kiderül, hogy ezeknek a társaságoknak egyelőre felemás a hozzáállásuk az új technológiákhoz. A Deloitte felmérése szerint 62 százalékuk használ prediktív elemzőmegoldást, vagy ahhoz hasonló rendszert a hatékonyság növeléséhez, 46 százalékuknál pedig úgy látják, hogy ezek a technológiák komoly segítséget nyújthatnak a fogyasztói elköteleződés erősítéséhez. A mesterséges intelligencia (MI) bevetése a digitalizációban élenjáró cégeknél számít prioritásnak, ezen társaságok informatikai vezetői körében készült kutatás szerint a társaságok 72 százalékánál az MI-hez kapcsolódó megoldások a beszerzési kívánságlista élén állnak. Azok a pionír vállalkozások, amelyek már alkalmaznak a robotikát érintő megoldásokat rendkívül pozitív tapasztalatokról számoltak be: 90 százalékuknál az előzetesen vártnál nagyobb hatékonyság javulást és költségcsökkentést eredményezett a fejlesztés, és több mint 80 százaléknál boldogabb munkaerőt. A közepes méretű cégek egyre többet költenek informatikai biztonságra is, azonban az ezzel kapcsolatos fejlesztések alig felüknél számítanak stratégiai fontosságú beruházásnak.

 

Az új technológiák bevezetését ugyanakkor sok esetben gátolja, hogy a menedzsment nem eléggé elkötelezett, vagy hiányzik a stratégiai gondolkodás ilyen jellegű nyitottsága a részükről. Komoly kihívást jelent a fejlesztéshez szükséges munkaerő megtalálása is. Az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt az adattudósok, az informatikai biztonsági és MI-szakemberek iránti igény, azonban a magántulajdonban lévő társaságok nem mindig tudnak versenyezni a globális nagyvállalatok és tanácsadó cégek által kínált bérekkel. 

 

„A 2019-re vonatkozó elemzésünkből jól látszik, hogy a fejlett elemző megoldások, a mesterséges intelligencia és a robotok bevetése nagymértékben növekedhet a magántulajdonban lévő vállalkozásoknál. Ezt a folyamatot azonban hátráltatja, hogy komoly kihívást jelent az új megoldások hatékony alkalmazásához szükséges szakemberek megtalálása. Jelentős esélyt jelenthet ezeknek a cégeknek, ha időben felismerik a munkaerő-kínálat kapcsán felmerülő változásokat. A jövő év végére a globális munkaerő-piac közel felét már a milleniumi generáció adja majd, akik mást várnak el egy munkahelytől, mint elődeik. Jobban számít nekik a társadalmi felelősségvállalás, fontos számukra, hogy olyan cégnél dolgozzanak, aminek azonosulni tudnak az értékrendjével, rugalmasságot várnak el és lehetőséget önmaguk folyamatos fejlesztésére. Az a vállalat, amely képes ezeket nyújtani, komoly előnyre tehet szert a tehetségek bevonzásában” – mutatott rá dr. Kóka Gábor, a Deloitte Private közép-európai vezető partnere. 

Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Szűkülő piacon bővül a Pepita.hu

A Pepita Group Zrt. hazai bruttó forgalma 30, külfölddel együtt 44 százalékos növekedést mutat az első negyedév eredményei alapján. Kinőtte magát: levetkőzte a csupán baba-mama jelleget, a hazai műszaki és elektronikai területen lévő erős piaci verseny ellenére is e termékkategóriákban Magyarországon 57 százalékos bruttó forgalomnövekedést ért el.

2024. május 3. 14:41

A Xiaomi publikálta a legújabb ESG jelentését

A Xiaomi a napokban közzétette a hatodik ESG (környezetvédelem, társadalmi felelősségvállalás és vállalatirányítás) jelentését. A több mint 80 oldalas dokumentum, amelyet kínai és angol nyelven adtak ki azt az előrehaladást mutatja be, amelyet a Xiaomi és leányvállalatai megtettek az ESG stratégia megvalósítása terén 2023-ban. 

2024. május 3. 13:04

Stratégiai összefogás az AWS és a Deloitte közt

Több éves, átfogó, stratégiai együttműködésbe kezdett a világ legnagyobb vezetési tanácsadó cége, a Deloitte, valamint a világ legnagyobb nyilvános felhőszolgáltatója, az Amazon Web Services (AWS). A kooperációjuk célja, hogy felgyorsítsák a vállalatok digitális transzformációját, az üzleti műveleteik felhőbe terelésével felkészítsék őket az egyre élesedő versenyre, valamint maximalizálják számukra a felhőalapú technológia üzleti előnyeit. 

2024. május 2. 16:07

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14