Mobil gabonaszellőztetővel a nedvesség, hő csökkentéséért

forrás: Prím Online, 2018. november 27. 15:16

A gabona betakarítva, a szállítmányok pedig jó esetben elindultak betárolásra az átvevőkhöz, vagy ha nem sikerült még megegyezni, akkor a termelőnél „pihen” egy ideig. Ez szintén egy odafigyelést igénylő munka, az értékes gabona állagának megőrzése.

Az aratással ugyanis nincs letudva a munka! Ahhoz, hogy a malmokban, pékségekben minőségi alapanyagokkal tudjanak dolgozni, meg kell őriznünk a gabonánk minőségét. Ehhez az egyik elengedhetetlen dolog a betárolt gabona szellőztetése, ugyanis elég egy nem odafigyelt hétvége, és a betárolt halmokban visszafordíthatatlan, káros folyamatok indulhatnak meg.

 

Nem leplezek le hatalmas titkokat mikor elmondom, hogy betároláskor gyakran a gyors nedvességmérők adatait veszik alapul, amik ugyebár arra valók, hogy a termőföldön ellenőrizzük vele a lábon álló termény nedvességtartalmát. Azonban érdemes tudnunk, hogy ez általában nem ugyanazt az eredményt produkálja, mint a betároláskor való ellenőrzés során. Arra egy pontosabb, hőmérséklet kompenzációval ellátott műszer való. Minden terménynek meg van a maga betárolási nedvességtartalma és hőfoka, ha ettől eltérünk, rövidebb tárolhatósági időkkel kell számolnunk. Ennek elkerülésére még mindig van lehetőség!

 

Az alkalmazható megoldások


Az egyik megoldás lehet az egész halom átrakodása, mivel mozgatáskor szellőzik és hűl a gabona, azonban ez gyakran nem hozza az elvárt eredményt. Sikeresebb megoldás egy mobil gabonaszellőztető (Tayfun) alkalmazása, amit akár csak egy kis körzetben történő gabona szellőztetésére (gócpont kezelésre), de akár az egész síktárolónk átszellőztetésére is használhatunk.

 

Gyakran kérdezik, hogy mennyi ideig kell üzemeltetni ezt a gabonaszellőztetőt. Sajnos erre a kérdésre nincs egzakt válasz, hiszen több tényezőtől is függ. Például a termény fajtájától, hiszen gabonaszellőztető alkalmazásakor nem mindegy, hogy a befújt levegőnek apró repceszemek közt, vagy nagy szemű kukorica halomban kell terjednie.  Nem mindegy a pillanatnyi nedvességtartalom és a hőmérséklet sem, mivel egy 15,5%-os búzában nyilvánvalóan jóval tovább kell használnunk a gabonaszellőztetőt, mint egy 14-esben.

 


Igen fontos a szívó és befúvó üzemmód megfelelő kiválasztása is. Ha magas páratartalmú, hűvös levegőt fújatnánk a gabonaszellőztetőnkkel a halomba (pl. télen), lehetséges, hogy több kárt okozunk, mint amennyi hasznot reméltünk volna tőle. Ilyenkor érdemes elgondolkodni a szívó üzemmód alkalmazásán a gabonaszellőztetővel.

 

A hőmérséklet és nedvesség csökkentése érdekében használatos lehet másfajta megoldás is, pl.: gabonainas vagy más néven egy gabonakeverőt, de a tapasztalat azt mutatja, hogy ezek mellé szinte mindig szükséges egy további gabonaszellőztető is, hogy a melegedő gócpontokat kiszűrve azonnali hatást fejthessünk ki a halomban. Célszerű ezért a gyors, megbízható védelem érdekében azonnal egy gabonaszellőztetőbe beruházni.

 

Bővebben a gabona szellőztetőről, Tayfunról itt olvashat

 

További információ, kapcsolatfelvétel

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Díjnyertes Samsung klímamegoldások az MCE 2024-en

A Samsung Electronics Air Conditioner Europe (SEACE) legújabb fejlesztéseivel és termékeivel vett részt a 2024-es Mostra Convegno Expocomfort (MCE) hűtés-fűtéstechnikai szakkiállításon. Az MCE kiváló lehetőséget nyújt arra, hogy a vállalat bemutathassa mind a lakossági, mind a kereskedelmi termék- és szolgáltatáskínálatát a HVAC+R*  területén, amelyeket a kényelem és az összekapcsolhatóság vezérel. A szakkiállításon a Samsung tovább erősíthette iparági pozícióját, a termékeket MCE Kiválósági díjakkal ismerték el, illetve a 2024-es Év Terméke díjat is elnyerte a vállalat.

2024. május 7. 10:24

Elmaradnak a nemzetközi átlagtól automatizálás és AI terén a magyar cégek

A vállalatok többsége digitálisan még éretlen, ha a HR folyamatok automatizációjáról van szó – derült ki egy friss felmérésből. A munkavállalók azonban korántsem tartanak annyira az AI előretörésétől, mint gondolnánk: mindössze tíz százalékuk gondolja azt, hogy a mesterséges intelligencia ténylegesen veszélyeztetné az állását. A kutatás arra a kérdésre kereste a választ, hogy a technológia gyors ütemű változása mellett mire számíthatnak az álláskeresők, a munkavállalók és a munkaadók a közeljövőben. 

2024. május 6. 18:10

Növényvédelmi drónpilótaképzést indít a Széchenyi-egyetem, az ABZ Drone és a CloudIA

A Széchenyi István Egyetem, az ABZ Drone Kft. és a Cloud for Intelligent Airplace Zrt. (CloudIA) együttműködési megállapodást kötöttek, amelynek keretében növényvédelmi drónpilóta-képzést indítanak, először május végén. Az oktatás az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karon valósul meg, elérhetővé téve a legmagasabb szintű drónképzést a régió szakemberei számára.

2024. május 6. 11:50

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55