Sikeresen zárult a 7. Infoparlament

forrás: Prím Online, 2017. június 15. 11:14

Sikeresen zárult a 7. Infoparlament. A rendezvény azoknak a kormányzati szereplőknek, civil- és akadémiai életben résztvevő, digitális transzformációt generáló szervezeteknek biztosított szakmai fórumot, amelyek napi munkájuk során rendszeresen találkoznak a biztonság és biztonságpolitika kérdésével. 

A négy fő területre (nemzetbiztonsági és gazdasági aspektus, terrorizmus elleni védekezés a tömegrendezvények védelme, a biztonságos internet használat és a kritikus infrastruktúrák védelme) koncentráló rendezvény lehetőséget biztosított arra, hogy a résztvevők a szokásosnál is alaposabban körbejárják a témát, megoldásokat és ajánlásokat fogalmazzanak meg az előttünk álló problémákra és feladatokra.

 

Gulyás Gergely, az Országgyűlés alelnöke, beszédében fontosnak tartotta kiemelni, hogy a terrorizmus ma alapjaiban ássa alá Európai biztonságérzetet – ami pedig mostanra már az egyik legfontosabb állampolgári igénnyé vált. Hangsúlyozta, hogy az elmúlt időben, alapjaiban változtak meg körülöttünk a biztonsági kihívások, ezek pedig újfajta válaszokat igényelnek. Ahogy elmondta, ma már egyetlen összehangolt számítógépes támadás is képes arra, hogy akár hagyományos haderő bevetése nélkül is megbénítsa egy ország működését. Az alelnök elmondta, a gazdasági szereplők biztonsága kiemelten fontos kérdés, hiszen ha sikerül egy vállalat üzleti titkait ellopni, akkor az nemcsak az érintett vállalat versenyképességére, de akár az egész ország stabilitására is kihathat, jelentősen korlátozhatja annak szuverenitását.

 

 

Ezt követően Deutsch Tamás miniszterelnöki biztos a digitális jóléti program kibővítéséről, a Digitális Jólét Program 2.0-ról beszélt. Prezentációjában kitért arra, hogy a területtel kapcsolatosan a kormánynak sikerült meghoznia a legfontosabb alapvető döntéseket, valamint, sikerült összefoglalnia és megfogalmaznia az elmúlt évek igényeit. A miniszterelnöki biztos elmondta, akkor beszélhetünk majd digitális jólétről, ha nem csak a digitális írás és olvasás válik majd mindenki számára reális lehetőséggé, hanem a digitális javakhoz való hozzáférhetőség is széleskörűvé és megfizethetővé válik. A lehetséges internetes veszélyek kapcsán a miniszteri biztos hozzátette, az erre vonatkozó felmérések szerint 2016-ban mintegy 1,5 milliárd internetes felhasználó adatait érintették internetes támadások a világhálón, ami pedig nem kevesebb, mint a világ internethasználóinak közel felét jelenti. Deutsch Tamás kiemelte, hogy a Digitális Jólét Program szakértőinek egyértelmű véleménye, hogy a digitális hozzáférés lehetőségének biztosításában ma nincs egyetlen csodaszerszerű intézkedés sem, egyedül számos, egyidejű intézkedés meghozatala vezethet eredményre. Ezek után a biztos ismertette a Digitális Jólét Program 2.0 legfontosabb elemeit, amelyek közül kiemelte az előző napi döntést, mi szerint is a 2018-ra vonatkozó adótörvények módosításában az internet áfája további 13 százalékponttal csökken majd. A döntés okaként a kormány azon törekvését jelölte meg, hogy ma elsődleges fontossággal bír a digitális jólét által biztosított javak elérésének megkönnyítése azok számára, akiknek ez egyébként anyagi nehézségbe ütközne. 

 

Dr. Bencsik Balázs, a Nemzeti Kibervédelmi Intézet vezetője beszélgetés során elmondta, hogy minden olyan kritikus, az állampolgárok széles tömegeit kiszolgáló rendszerben – legyen szó az energia ágazatról vagy akár a vízellátásról – amelyiknek a működése kapcsán valamilyen digitális infrastruktúrát használ, egyre jobban felértékelődik a biztonság kérdése. Az intézet vezetője emlékeztetett a két évvel ezelőtti ukrajnai esetre, amikor mintegy 200 ezer áramfelhasználó életét bénították meg egy hackertámadás során. Bencsik elmondta, az ilyen esetekből is megtanulhatjuk, hogy egy infrastruktúra biztonsága kihathat a felhasználók mindennapi életére, és éppen az ilyen esetek elkerülése miatt kell komoly hangsúlyt helyezni a kibervédelemre. Ahogy fogalmazott, Magyarország nincs rossz helyen a kiber védelmi rendszerekés az internetes biztonságunk tekintetében – főleg úgy, hogy ma már a különböző gazdasági társaságok is egyre nagyobb figyelmet fordítanak az internetes biztonság kérdésének. 

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Hannover Messe 2024: A Bosch fenntartható megoldásokat mutatott be

Az ipari gyártás minden gazdaság motorja, a gyártóknak azonban egy jelentős kihívásra is kell megoldást találniuk: a klímaváltozás miatt a gyáraknak fenntarthatóvá kell válniuk és kímélni kell az erőforrásokat. A Bosch, a gyártási és ipari megoldások egyik vezető szállítója, a gyárautomatizáláshoz, a hidrogéngazdasághoz, a digitalizációhoz és a mesterséges intelligenciához (MI) kapcsolódó megoldások széles portfóliójával segíti az ipari vállalatokat a zöld átalakulás megvalósításában.

2024. május 4. 17:02

Újabb rangos szakmai díjat nyert a Prologis!

A Prologis Park Budapest-Sziget II beruházás nyerte idén a Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége (MLSZKSZ) által életre hívott, „Év logisztikai fejlesztése” elismerést. A legkiemelkedőbb hazai logisztikai fejlesztéseket díjazó kitüntetést 2023 óta ítéli oda a szervezet 11 tagú testülete a közúti-, vasúti-, vízi-, légi- és intermodális fuvarozás, valamint a vámolási és raktározási területek meghatározó szereplői részére.

2024. május 4. 15:37

Egy napra az anyukák vették át a vezető szerepet a Yettelnél

Határozottság, konfliktuskezelés, problémamegoldó képesség és empátia: ezek a legfőbb vezetői tulajdonságok, melyek édesanyaként is elengedhetetlenek a magyarok szerint – derült ki a Yettel friss, országos, anyák napja alkalmából készített kutatásából. A mobilszolgáltató a vezetői kompetenciákat vetette össze az anyasághoz szükséges képességekkel, és az is kiderült, hogy tízből nyolc válaszadó szerint a gyereknevelés során tanult készségeket a munkavégzésben is lehet kamatoztatni.

2024. május 4. 13:55

Az AI a technológia jövője, a HONOR pedig úttörő benne

A technológia világában mostanában szinte minden a mesterséges intelligenciáról (AI) szól, a hírek egy része pedig riasztó jelleggel csapódik le: sokan munkák elvesztését, emberek által végzett szakmák megszűnését látják benne. 

2024. május 4. 12:14

A világ egyik legjobb egyetemével kötött partnerséget a Budapesti Metropolitan Egyetem

A Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) első és egyetlen magyar egyetemként írt alá hosszú távú partnerségi megállapodást az Arizona State University-vel (ASU), amely a Center for World University Rankings 2023-2024 szerint a világ legjobb egyetemeinek 1%-ába tartozik.  Ez a partnerség új lehetőségeket biztosít a METU-n tanuló magyar és külföldi hallgatók számára, és a magyar felsőoktatás nemzetközivé válásának következő lépcsőfoka lehet. A megállapodás alapján a METU jogosult használni a logója részeként a „powered by Arizona State University” megnevezést.

2024. május 4. 10:31

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55