Sokszor az adatainkkal fizetünk az ingyenes tartalomért

forrás: Prím Online, 2015. július 13. 17:20

Egy felmérés szerint az online oktatási tartalmakért ötven, az online televíziós tartalmakért 42 százalékkal többet költöttünk a tavalyihoz képest. A táblagépeket is négyszer gyakrabban használtuk, mint tavaly.

Ideje leszámolni azzal a tévképzettel, hogy az internet ingyenes. Valóban sok minden elérhető díjmentesen a világhálón, de egyre több az olyan tartalom is, amihez gyorsan, de pénzért juthatunk hozzá.

 
Egy idei felmérés szerint, amely azt vizsgálja, hogyan viszonyulnak a magyarok a modern technológiához, kiderült, hogy a netről letölthető könyvekért, jegyzetekért, az úgynevezett online edukációs tartalmakért ötven százalékkal többet költöttünk a tavalyihoz képest, és 42 százalékkal többet fizettek az online televíziós tartalmakért. A táblagépeket is négyszer gyakrabban használtuk, mint tavaly, átlagosan naponta egy órát. Mindezek ellenére a megkérdezettek közül például filmek letöltésére senki sem költött, file-megosztó, file-cserélő oldalakat használnak hozzá.
 
Kiss Gergely, a GKIeNET Internetkutató és Tanácsadó Kft. ügyvezető igazgatója a Kossuth Rádió Napközben című műsorában elmondta: Magyarországon még nem jelentősek az online tartalomra szánt költések, az azonban kétségtelen, hogy amikor egy alacsony bázisról a piac elindult fölfelé, évenkénti ötvenszázalékos növekedések tapasztalhatók.
 
Az oktatási tartalmakat jellemzően nem a lakosság, sokkal inkább az oktatási intézmények és a könyvtárak vásárolják.
 
A tartalomfogyasztást az életkor is meghatározza. A fiataloknál a kép- és videótartalom vezet, s ez később fokozatosan változik. Kiss Gergely érdekességként említette, hogy a tartalomfogyasztásban a tévénézés aránya nem csökkent, az aktív-passzív tévénézésé azonban rendkívüli mértékben változik a passzív televíziózás javára. Továbbra is átlagosan négy órát töltünk tévézéssel, csak nem annyira figyelünk oda, közben tabletezünk, internetezünk.
 
Abban is jelentős eltérések vannak, hogy egy napon belül, milyen eszközt használunk inkább. A tabletezés csúcsideje például este kilenc óra utánra tehető, vagyis sokan elalvás előtt, az ágyban használják, s ez leginkább a 30-40 év közötti nőkre jellemző.
 
A Digitális Tudás Egyesület elsősorban gyerekekkel áll kapcsolatban. Farkas Zoltán projektmenedzser a fiatalabb korosztályról elmondta: a televíziót leginkább háttérzajként használják. A tévéfogyasztás megnövekedése mögött a platformok megnyitása áll, ma már streamen keresztül tableten, okostelefonon is lehet tévét nézni.
 
Farkas Zoltán úgy véli, nem költünk többet tartalomra, mint korábban, csak ma már nem a könyvesboltban és a CD-üzletben vásárolunk, hanem az online térben.
 
A projektmenedzser hozzátette: a háztartásokban ma már jellemzően van számítógép, tablet, okostelefon, a mai fiatalok már beleszületnek ezekbe az eszközökbe, jobban kezelik őket, mint a szüleik, a tudatosság azonban hiányzik. A Digitális Tudás Egyesület épp ezért igyekszik felhívni a figyelmet minden lehetséges fórumon az adatvédelemre. Rengeteg ingyen elérhető tartalom van, viszont sok esetben az adatainkkal „fizetünk érte”.
 
Forrás: Hirado.hu
 
Kulcsszavak: GKIeNET felmérés

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A munkavállalók véleménye alapján idén a Lufthansa Systems Hungária lett a hazai IT szektor legvonzóbb munkaadója

A magyar munkavállalók körében készített átfogó felmérés alapján az idei évben a Lufthansa Systems Hungária Kft-t választották hazánk legvonzóbb munkaadójának az IT kategóriában. A nagy presztízsű elismeréssel idén tizenegyedik alkalommal díjazták Magyarország legnépszerűbb munkáltatóit. A kapcsolódó felmérésből az is kiderült, hogy az IT szektor a dolgozók megítélése alapján továbbra is a legattraktívabb iparág Magyarországon.

2024. május 10. 12:59

Feltuningolva, hazai sztárokkal érkezik a Marsra magyar! második évada az RTL-re

A Magyar Telekom és a KMH Film koprodukciójában készült Marsra magyar! című óriási sikerrel futó dokukomédia második évada, május 19-től az RTL-en lesz látható. A Hajnal-Vasad Kft. feltuningolt mindennapjait újabb 7 epizódban ismerhetik meg a tévénézők.  

2024. május 10. 11:28

Európai akciók a kibocsátásmentességért

Az Európai éghajlati paktum 2020-ban jött létre az Európai Bizottság kezdeményezésére. Fontos eszköze annak a célkitűzésnek, hogy 2050-re Európa kibocsátásmentessé váljon, megalakulása óta már több mint tízmillió kilogramm szén-dioxid csökkenéshez járult hozzá.  A Paktum évről-évre különböző akciókat szervez, hogy felhívja a figyelmet az éghajlatváltozás hatásainak mérséklésének fontosságára. Ebben az évben többek között fotópályázatot indít a környezettudatos cselekvések bemutatására.

2024. május 10. 09:55

Indul a negyedik nagy digitális kaland

A Digitális Tudásért Alapítvány (DTA), amely szívügyének tekinti a digitális oktatást hazánkban, ismét büszkén rendezi meg 2024. május 23-án, immáron negyedik alkalommal az ország legnagyobb digitális csapatversenyét, a Nagy Digitális Kaland-ot.

2024. május 9. 20:55

Legendás magyar konstruktőrök nyitják meg a School-Computer kiállítást Budapesten

Új helyszínen, a Neumann Társaság Báthori utca 16. alatti székházában mutat be időszaki kiállítást az Informatika Történeti Múzeum Alapítvány – alapítója, a Neumann Társaság szakmai anyagaira építve – az iskolagépek történetéről. School-Computer – a digitális kultúra megjelenése a közoktatásban a címe a tárlatnak, amely a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával május második felétől október végéig látogatható. A május 17-én, 17 órakor zajló megnyitón a legendás Homelab számítógépek konstruktőrei, Lukács József és Lukács Endre mesélnek a személyi számítógépek hőskoráról. 

2024. május 9. 19:27

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36