Két világ, egy Nap

Vértes Judit, 2015. május 12. 12:31

A Curiosity 2012. augusztus 6-án landolt a Mars felszínén. Azóta minden nap – egy marsi „nap” 24 óra és 39 perc – küld információkat a tevékenységéről. Ezek között vannak egy nagy felbontású színes kamerával, a Mastcammal készített felvételek is.

Számos jó minőségű képek készített már a Curiosity, mióta a Marson tengeti napjait. Nem meglepő módon rengeteg kő van a képeken. De végre a 956. marsi napon (2015 április 15-én kedves Földlakók) a Mastcam kamerának sikerült megörökítenie a naplementét a vörös bolygón.

 

A felvételek nagyon különböznek a mi narancssárga-vörös színárnyalatú naplementéinktől. Ennek oka a Mars atmoszférájában lévő finom por. A képek a viharok közötti csendben készültek, de a légkör még ekkor is tele van az apró porszemcsékkel. A felvételek lehetővé teszik a kutatóknak a Mars atmoszférájában lévő porrétegek vizsgálatát.

 

„A finom por épp olyan méretű, hogy a kék színű fény könnyebben hatol át a légkörön.” – mondta Mark Lemmon, a Curiosity csapatának tagja a Texas A&M egyetemen.

 

„Ahogy a kék fény szétszóródik a porszemcsékről, közelebb maradnak a Nap irányához, mint a többi szín. Az ég többi része sárga – narancssárga árnyalatú, mivel a vörös és a sárga minden irányba szétszóródik.” Ez épp ellentéte a földi naplementéknek, ahol a nap körüli terület válik vörös és sárga színűvé, és az ég többi része kék.

 

A képeket a Curiosity fekete fehér változatban küldi vissza. Ha közelről megnézzük, a kép mintázata az úgynevezett Bayer mátrix. Ennek segítségével kódolja minden digitális kamera a színeket.

 

A Bayer filter sok színes szűrő a Mastcam detektorán. Minden pixel piros, kék vagy zöld színű, és amikor exponál, a fény minden egyes szűrőn keresztül megy. Maga az érzékelő nem tudja értelmezni a színeket. A digitális kamerákban van egy beépített szoftver, ami dekódolja a szürkeskálán létrehozott mátrixot. A Curiosity képeit általában a Földön dekódolják.

 

Ezeket a képeket az űrfelvételek iránt rajongó Damia Bouic dekódolta. A színek dekódolásához a Gimp and G’MIC programot használta, majd a Pixelmator segítségével eltűntette a fehér csíkokat, és kiszűrte a zavaró részeket.

 

A Curiosity fedélzetéről ezek az első képek, azonban 2010-ben már készült felvétel a marsi naplementéről, a NASA Jet Propulsion laboratóriuma tette közzé az Opportunity által készített videót.

 

Forrás: cnet

Prim.hu - Kiemelt hír ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikusnak ítélték idén a Neumann Professzori címet

Ismét magyar Nobel-díjas kapta a BME és a Neumann Társaság által alapított Neumann Professzori címet: Krausz Ferenc fizikus az ultragyors lézertudomány területén elért tudományos teljesítményéért részesült a kitüntetésben. A fizikus által megalapozott tudomány a mikrochipgyártástól kezdve a daganatos betegségek diagnosztizálásáig számos területen hozott forradalmi változást. A kitüntetésre május 11-én került sor a Műegyetem Ünnepi Szenátusi Ülésén, ahol a díjat a BME rektora és a Neumann Társaság elnöke adta át.

2024. május 14. 09:53

Indul a K&H STEM pályázat: az IT hallgatók innovatív megoldásait várják

Technológiai pályázatot hirdet a K&H a hazai IT képzést nyújtó felsőoktatási intézmények hallgatói számára, hogy elismerje azon fiatal szakembereket, akik kiemelkedő szakmai, tudományos dolgozataikkal hozzájárulnak az új, innovatív megoldások kitalálásához és inspirációként szolgálnak mások számára. A közel 2 millió forint anyagi támogatást és szakmai projektmunkában való részvételi lehetőséget biztosító pályázatra alap- és mesterképzés kategóriákban, összesen 8 témakörben – köztük AI, fintech és felhőtechnológiában – lehet jelentkezni itt.

2024. május 6. 19:53

Megalkották az első magyar AI alapú éttermi asszisztenst

A koronavírus-járvány okozta elszigetelődés adta az inspirációt egy kis baráti társaság számára, hogy olyan közösségi applikációt fejlesszen, ami megkönnyíti az információszerzést, a tájékozódást, miközben a vendéglátóhelyek kiszolgáltatott helyzetét is orvosolni tudja.  A kis közösségi alkalmazás bár népszerűvé vált, de a várt áttörést nem érte el, ezért a csapat egy inkubációs programban kapott segítséget felhasználva fejlesztette ki a jelenlegi formában elérhető rendszert.

2024. május 1. 13:48

Jön a MI Expo! Kiderül, hogyan formálja át az iparágakat az AI

Vajon lesz értéke az emberi munkának az AI-korszakban? Milyen munkaerőt tud kiváltani az AI már 2024-ben? Hogyan változtatja meg a munkaköröket a technológiai forradalom? Ilyen és efféle kérdéseket fognak körbejárni a MI Expo előadói június 11-én a Lurdy Házban. A rendezvény célja, hogy betekintést engedjen a kkv-k számára az iparágukat érintő legfontosabb változásokba.

2024. április 24. 13:11

Világdöntőben az ELTE programozói

A kontinensviadal bronzérmeseként az Informatikai Kar csapata képviselheti hazánkat az ICPC programozói versenyen 2024 szeptemberében Kazahsztánban.

2024. április 19. 09:44

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az IKEA Kreativ megérkezett Magyarországra

2024. május 15. 17:52

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38