Projektmenedzsment-világnap - hazai vonatkozásokkal

Kovács Attila, 2008. november 9. 13:32

Az első nemzetközi projektmenedzsmentnaphoz való hazai csatlakozás alkalmából november 6-án közös sajtótájékoztatót rendeztek a magyarországi projektmenedzser szakmát tömörítő szakmai egyesületek (Fővállalkozók Országos Szövetsége, Hírközlési és Informatikai Egyesület, Magyar Projektmenedzsment Szövetség és PMI Budapest Hungary).

Kovács István Vilmos, az NFÜ fejlesztési elnökhelyettese hangsúlyozta: az ország előtt álló, nagy jelentőségű, legtöbbször EU-s támogatást is felhasználó projektek sikeres teljesítése igényli a projektmenedzsment (pm) fejlesztését és reflektorfénybe állítását. A pm szakma megfelelő helyet kell kapjon a hazai képzési rendszerben, a tudománynak is minden segítséget meg kell adnia, hogy a projektmenedzsment-kultúra kellően terjedjen Magyarországon.

Török Ádám akadémikus szerint a menedzsmenttudományok, a gyakorlati pm fejlődésének, kutatásának új lendületet adhat egy ilyen projektmenedzsment-világnap. Véli: a vállalati együttműködések jövedelemteremtő képességében a pm jelentős értéktermelő tevékenység függ a projekt vezetőjének kompetenciájától. A pm szociális technológiának tekinthető és ennek a műszaki technológiához illesztése meghatározó a vállalati sikerességben. Török szerint a projektmenedzsment, mint szakma elismert, de mint tudomány Magyarországon még kevéssé elfogadott. El kell érni, hogy a nagy gyakorlati tapasztalattal rendelkező projektmenedzserek bekapcsolódhassanak az egyetemi oktatásba, az egyetemi oktatók ipari kapcsolatokon keresztül egyre gyakrabban vehessenek részt piaci sikerekhez hozzájáruló kutatásokban.

A szövetségek nevében Szalay Imre, a PMI Magyar Tagozatának elnöke többek között elmondta, a magyar pm élet fejlettsége, a szervezetek együttműködése, a hazánkban futó nagy nemzetközi projektek is indokolták, hogy idén mi is csatlakozzunk. Ismertette az október elején indult e-lánc internetes kampányt, melynek célja a magyarországi projektmenedzsmenttel foglalkozó szakemberek megismerése. Ennek eredményeképpen 658 szakember jelentkezett be és adott magáról információkat. A hazai projektmenedzserek 65%-a főállású alkalmazotti tevékenységként végzi a projektek menedzselését, 18% tanácsadó cégből kerül projektekre és csak 7% a független vállalkozásban projektet menedzselő szakember. A projektmenedzserek 56%-a (!) hat évnél hosszabb projektmenedzseri gyakorlattal rendelkezik. A jelentkező menedzserek 17%-a már a nappali képzésben tanulta ezt a szakmát, 19%-uk nemzetközi minősítéssel is rendelkezik. 

A sajtótájékoztatón kívül szakmai programmal is adóztak a világnapnak. Félnapos konferenciát rendeztek, „Gigaprojektek és ami mögöttük van” címmel. Ezen bemutatták a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa projektet, a DunaCity Budapest komplex ingatlanfejlesztési projektet, az ITD Hungary által irányított projektek menedzsmentjét, valamint a Vodafone evolúciós EVO világprogramját, amely keretén belül a magyarországi leányvállalat elsőként tért át élesben az új modellre.