Tovább folytatódik az ország digitális gazdaságának fejlesztése

forrás: Prím Online, 2018. november 27. 16:51

Komoly mérföldkőhöz ért a digitális gazdaság fejlesztésének folyamatában a Magyar Telekom és a T-Systems Magyarország: mára az ország területének közel hatvan százalékán elérhető a gépek közötti kommunikációra használható új keskenysávú IoT hálózati funkció. 

Ezen keresztül már nagy számban kommunikálhatnak például az otthoni okos mérőórák, a mezőgazdasági járművek és ipari berendezések, a közszféra ellenőrző-eszközei és akár egyes egészségügyi mérőműszerek is. A Budapesten már közel egy éve kialakított hálózati funkció bővítésnek újabb fázisát a T-Systems Symposiumon jelentették be 2018 november 27-én.

 

A keskenysávú dolgok internete, úgynevezett NB-IoT (Narrow-Band–Internet of Things) gyökeres változást hoz a gazdaságba azzal, hogy a legfontosabb döntéseket a vezetők az automata rendszerekre támaszkodva is egzakt, pontos adatok alapján hozhatják meg.  A magyar gazdaság digitalizációja ezzel a lefedettséggel új szintre lép és új lehetőségeket teremt. Vállalkozások százainál teszi majd lehetővé, hogy gépeik, járműveik, berendezéseik, szenzoraik alacsony költségek mellett folyamatosan kommunikáljanak egymással és információt szállítsanak nekünk. A gyártásban, a logisztikában és a mezőgazdaságban elterjedt digitális alkalmazások a keskenysávú IoT-hálózaton gazdaságosabban kommunikálhatnak, így ez az új technológia a mindennapokban is támogatja majd az innovációt, a hatékony döntéshozatalt, és a minden eddiginél gazdaságosabb napi működést. 

 

A NB-IoT néven ismert technológia magas megbízhatóság mellett kiemelkedő beltéri penetrációt, alacsony költség- és energiafelhasználást biztosít, mely megfelel számos ipari, közszféra és lakossági IoT felhasználási terület által támasztott elvárásnak. 

 

A hálózatbővítés ezen jelentős mérföldkövét a T-Systems Symposium 2018 konferenciáján jelentette be dr. Palkovics László nemzeti innovációs és technológiai miniszter, Rékasi Tibor, a Magyar Telekom vezérigazgatója, Kaszás Zoltán, a T-Systems Magyarország vezérigazgatója és Srini Gopalan a Deutsche Telekom igazgatósági tagja.

 

 

Erre az új, keskenysávú, gépek közötti kommunikációt támogató hálózatra épülő megoldások realizálása és későbbi bevezetése, elterjesztése érdekében 2018-ban iparági partner- és fejlesztési programot indított a T-Systems. Az NB-IoT partnerprogramba bekapcsolódó fejlesztők és jövőbeni felhasználó partnerek hozzáférnek egy közös tudásbázishoz, de a T-Systems igény esetén egyéni támogatást is nyújt. A program keretében a partnerek számára lehetőség biztosított megoldásaik kipróbálására és optimalizálására tesztek keretében az elérhető teljes NB-IoT hálózaton.

 

Technikai adatok:

A keskenysávú dolgok internete (NB-IoT) egy új típusú, LTE alapú, kimondottan mobilhálózatokra szabványosított technológia. Az NB-IoT az LPWAN (Low Power Wide Area Network) családjába tartozó adatátvitel, mely kifejezetten a gépek közötti kommunikációra lett kifejlesztve, melynek sávszélessége alacsony, 600b/s - 250 Kb/s közötti. A 3GPP szabványnak megfelelően a rendelkezésre állása magas, a technológia pedig jövőbiztos, azaz a most szabványosítás alatt álló 5G hálózatok részévé válhat a kiépített rendszer. A kiépített hálózat a Deutsche Telekom NB-IoT hálózatfejlesztési tevékenységének Közép-Európai szinten egyik első fázisaként valósult meg.

 

A hálózatot a jövőben a lakossági ügyfelek is használhatják háztartási mérőeszközeik, riasztóberendezések és egyéb okos eszközök kommunikációjára.

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Fényes jövő vár idén az adatközponti szektorra

Saját átalakulási folyamaton megy keresztül az adatközpontok piaca, amely magába foglalja a legmodernebb technológiák használatát a műveletek és az erőforrások elosztásának optimalizálása, valamint a biztonsági protokollok javítása érdekében. 

2024. március 28. 19:05

Országszerte elérhetővé válik a Netrevalók program

A Netrevalók program sikeres tavalyi indulása után idén az Informatikai és Könyvtári Szövetséggel kötött megállapodással országos szintűvé válik a kezdeményezés, és 27 fővárosi könyvtár mellett 48 vidéki intézmény is csatlakozik a programhoz. Így összesen már 45 településen lesz elérhető a generációk digitális edukálását célzó program. A digitális infrastruktúra fejlesztése érdekében a Magyar Telekom a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár és az Informatikai és Könyvtári Szövetség részére 100- 100 darab monitort adományoz a programban résztvevő könyvtárak számára.

2024. március 28. 11:50

Tabudöntögető témákat feszegetnek a diákok a Megoldások a holnapért programban

Kiválasztották a Samsung és az EdisonKids által meghirdetett Megoldások a holnapért kihívás legjobb 50 diákcsapatát. A fenntarthatóság, a jövő oktatása és a közösség hívószavára összesen 120 jövőformáló és kreatív pályázat érkezett az ország számos pontjáról. A továbbjutók új készségekkel és ismeretekkel gazdagodhatnak a Megoldások a holnapért speciális tanulási platformján, hogy újszerű megoldást dolgozhassanak ki az általuk felvetett problémára. Az oktatási anyagok összeállításában, a diákok tervezői gondolkodásának elmélyítésében idén ismét kulcspartner a Cellux Csoport. A csapatokat támogató tanárok mentorálásában a Hősök Tere Alapítvány ad szakmai segítséget.

2024. március 28. 10:01

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?

2024. március 20. 10:09

Nők az informatikában – Számít a nemek aránya a munkahelyen?

2024. március 12. 20:53

Szemünk előtt zajlik az e-kereskedelem mohácsi csatája

2024. március 6. 13:05