Hacker-támadás atomerőművekre?

forrás Prim Online, 2011. március 29. 15:15

Lehet, hogy nem elég a földrengés, most már amiatt is aggódhatunk, hogy hackerek támadnak a reaktorokat irányító számítógépekre? A kérdés nem alaptalan: hírek szerint egy orosz cég veszedelmes programkészletet dobott piacra, Aki megveszi a szettet, az különösebb programozói tudás nélkül is könnyen felépíthet egy ipari folyamatirányító rendszerek elleni szoftveres támadást. Figyelemre, elővigyázatosságra szükség van, aggodalomra viszont nincs ok – nyugtat meg a VirusBuster szakértője.

Az atomerőművek, olajfinomítók, üzemek felügyeletét, vezérlését, az ehhez kapcsolódó adatgyűjtést ellátó programokban éppúgy lehetnek – esetenként akár súlyos – javítatlan hibák, mint az irodai alkalmazásokban vagy a hétköznapi operációs rendszerekben. Ha egy számítógépes bűnözőnek sikerül kiaknáznia egy ilyen sérülékeny pontot, akkor saját parancsait hajtathatja végre a megcélzott gépen, s ezzel rendkívül súlyos károkat okozhat.

Szaklapok a napokban arról számoltak be, hogy egy moszkvai cég ilyen programrésekből akar pénzt csinálni. A Gleg nevű orosz vállalkozás ipari folyamatirányító szoftverek sérülékenységeiből, illetve az ellenük bevethető kódból gyúrt össze támadókészletet, majd website-ján árulni kezdte a csomagot. Az Agora SCADA+ Pack 23 modulból áll, s állítólag a vevő a célba vehető szoftverek gyenge pontjairól szóló magyarázatot is talál az összeállításban.

Tavaly világszerte nagy visszhangot keltett az első olyan számítógépes kártevő felfedezése, amelyet kimondottan ipari folyamatirányító rendszerek elleni támadásra terveztek. A Stuxnetnek keresztelt féreg – melyet szakértők szerint az iráni atomprogram tönkretétele vagy legalábbis hátráltatása céljával fejlesztettek ki – új fejezetet nyitott a számítógépes bűncselekmények (és hadviselés) történetében. Vajon a Gleg támadó csomagja ilyen jellegű akciókat szabadíthat ránk? – tettük fel a kérdést Szappanos Gábornak, az informatikai biztonsági megoldásokat fejlesztő VirusBuster víruslaboratórium-vezetőjének.

„Szerencsére egy ipari folyamatirányító géphez nem olyan könnyű hozzáférni. Meg aztán, bár az orosz szett összeállítói ügyesen igyekeznek meglovagolni a Stuxnet keltette érdeklődést, nem hiszem, hogy csomagjuk kasszasikert arat. Aki egy folyamatirányító rendszert akar megtámadni, az bizonyára óvatosabb annál, semhogy fegyverét az interneten vásárolja meg. Az sem valószínű, hogy egy hacker többféle rendszert venne célba, vagyis a potenciális vásárlóknak legfeljebb a csomag egy kis részére lenne szükségük – magyarázza a szakember. – Mindenesetre az orosz cég lépése újra ráirányítja a figyelmet arra, amivel eddig nem sokat foglalkoztunk: a kritikus infrastruktúra felügyeletét ellátó számítógépes rendszerek sem sebezhetetlenek. Ugyanúgy hardver- és szoftver­komponensekből állnak, mint irodai társaik, vagyis óhatatlanul tartalmaznak kisebb-nagyobb sérülékenységeket. Mivel pedig ezek a rendszerek a kritikus infrastruktúra részei, kiemelt célpontnak számíthatnak, s ezért kiemelt figyelmet érdemelnek.”
 

Kulcsszavak: terror security hacker

IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Bemutatta legmodernebb újításait a Huawei Dubajban

Legújabb, innovatív viselhető-, audió- és irodai okoseszközeit mutatta be a Huawei a Dubajban rendezett nagyszabású nemzetközi eseményén. 

2024. május 8. 18:02

Lehet egyszerre mobil és otthoni az internet?

A mobiltelefon ma már szinte mindenki zsebében ott lapul, de a mobilozást lehetővé tévő technológia új értelmet ad az eddig vezetékkel elért otthoni internetezésnek is. Még nem szoktunk hozzá teljesen, de érdemes: nemcsak kábelen lehet otthon netezni, hanem mobilinterneten is, méghozzá úgy, hogy teljes értékű otthoni internetszolgáltatáshoz jutunk. Ez nemcsak azokon a helyeken jelent alternatívát, ahol a vezetékes internet nem elérhető, hanem önmagában is jár előnyökkel, főleg, ha 5G-mobilhálózatról van szó.

2024. május 8. 09:55

Három új 3D nyomtató és több ráadás a FreeDee standján

A FreeDee Kft. az additív gyártás egyik élen járó hazai specialistája. Márkafüggetlen szakértőként számos piacvezető 3D nyomtató és 3D szkenner márkával dolgoznak együtt, így a FreeDee standján idén három új 3D nyomtató is egyszerre debütál! Most lehet majd itthon először élőben megnézni a Markforged FX20 robusztus kompozit nyomtatót, az UltiMaker Factor 4 ipari FDM nyomtatót és a Formlabs Form 4 mSLA nyomtatót is. Emellett látványos SLM fémnyomtatásokra és 3D szkennelés bemutatóra is számíthatnak az Ipar Napjain a 101F (A pavilon) stand látogatói.

2024. május 6. 14:51

Mennyire vannak biztonságban a jelszóval védett adataink?

Manapság egyre több és egyre nagyobb volumenűek az adatlopások, ráadásul az adatszivárgások egyre többe is kerülnek a szervezetek számára. A technológiai újításoknak köszönhetően a kibertámadások napról napra kifinomultabbak, és a legerősebb jelszót is feltörik. Ennek ellenére továbbra is ez a vállalatok által leggyakrabban használt biztonsági módszer világszerte.

2024. május 3. 09:54

A tíz gigabites 5.5G-t használó innovatív eszközöket mutatott be Budapesten a Huawei

Már világszerte tesztelik az 5G sebességének tízszeresére képes 5.5G mobilhálózatokat, az ezeket használó eszközök várhatóan még az idén megjelennek a kereskedelmi forgalomban. 

2024. április 29. 19:48

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36