Jelentősen bővült idén az országos levéltár digitális anyaga

MTI Sajtóadatbank, 2010. december 20. 08:47

A Magyar Országos Levéltár (MOL) 2010-ben mintegy 1,1 millió digitális felvételt készített iratairól, ezzel folytatódott az a bő egy évtizede elkezdődött program, amelynek célja az iratanyag hozzáférhetőségének megkönnyítése - közölte az intézmény.

A kommüniké szerint idén jelentős mértékben bővült a levéltár középkori adatbázisának képanyaga; a legfontosabb eredmény, hogy a Magyar Országos Levéltár és partnerintézményei - a magyarországi önkormányzati és egyházi levéltárak - ebben az évben mintegy 120 ezer oklevél színes digitális képét csatolták a korábbi években készült adatbázishoz, amely elérhető a mol.arcanum.hu/dldf/ internetes címen.

 Szintén 2010-ben készült el A középkori Magyarország digitális könyvtára címet viselő weboldal (mol.arcanum.hu/medieval/), mely tartalmazza a régi, több korszakot átfogó sorozatoktól (Fejér Codex Diplomaticusa, Hazai okmánytár) kezdve a különböző korszakok szerinti régi és új oklevéltárakat, köztük az Anjou-kori Oklevéltár eddig megjelent 24 regeszta kötetét, továbbá a különböző tematikus forráskiadványokat. A közlemény szerint ilyen mennyiségű középkori forráskiadványt eddig egyetlen más közép-európai ország sem publikált az interneten jól kereshető formában.

 A Magyar Országos Levéltárban több mint hét éve folyik a térképtár állományának digitalizálása is. Idén újabb ötezer szelvényt sikerült virtuálisan is rögzíteni, mégpedig a Vízrajzi Intézet térképeit, az erdélyi főkormányszéki térképeket, a jezsuita rendi térképeket, valamint a vegyes kéziratos térképek fondját. Az országos levéltár így összességében már több mint 100 ezer felvétellel rendelkezik, melyeket teljes egészében online hozzáférhetővé tesznek.

 Tovább folyt az MSZMP KB iratanyagának hét éve kezdődött digitalizálása; idén a KB mellett működő Agitációs és Propaganda Osztály (APO), illetve Bizottság (APB) irataiból készült el nagyobb adag. Trostovszky Gabriella megbízott főigazgató-helyettes elmondása szerint az APB 1962 és 1989 közötti teljes anyaga elkészült, az APO esetében pedig eddig az 1957 és 1967 közötti részt zárták le, míg az 1968-tól 1978-ig terjedő időszak iratainak digitalizálása jövőre történhet meg. Mindkét anyag teljes egészében elérhető és kereshető az interneten.

 Szintén idén készült el a levéltár gondozásában a rendszerváltozás történetét részletesen bemutató multimédiás DVD, melynek tartalmát számos levéltár, múzeum, filmarchívum, könyvtár és magángyűjtemény anyagából válogatták össze. A DVD egy összefoglaló tanulmány, egy részletes névmutató és egy minden korábbinál részletesebb kronológia mellett 300, összességében több mint ötezer oldal terjedelmű iratot, 272 fényképet, 70 plakátot, 125 - több mint 40 órányi - hangfelvételt és 24 filmrészletet közöl.

 A DVD-re felkerült dokumentumok mások mellett a Belügyminisztérium, a Külügyminisztérium, az Állami Egyházügyi Hivatal, a Munkásőrség, az MSZMP, a Legfelsőbb Bíróság, a Legfőbb Ügyészség és a Magyar Televízió egykori irattáraiból kerültek ki, és a hatalom szemszögéből mutatják be az eseményeket, míg a korabeli ellenzéki politikusok véleményét a gazdag Szabad Európa- és BBC-interjúk adják vissza - olvasható a MOL tájékoztatójában. Trostovszky Gabriella elmondása szerint a DVD a közeljövőben jelenhet meg a Nemzeti Tankkönyvkiadó gondozásában mint iskolai segédanyag.

 A megbízott főigazgató-helyettes a következő évek feladatai közül kiemelte a gazdag adattartalmú XVIII. és XIX. századi országos összeírások digitalizálását: ezek közül az 1715-ös már elkészült, meg is jelent DVD-n és online is hozzáférhető, az 1720-as esetében a képanyag elkészült, és folyik a szöveges adatbázis összeállítása, míg a legrészletesebb 1828-asnál még a képek digitalizálásánál tartanak.

 "Bár nagyon sok feladat van hátra, és a rendelkezésre álló anyagi forrás mindig lehetne több, nagy támogatást jelent nekünk, hogy a különböző online és technológiai szolgáltatásokat nyújtó külső vállalkozó-partnereink is nemzeti kincsként kezelik az iratokat, így ez számukra sem csak a pénzről szól" – mondta Trostovszky Gabriella.
 

Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Indul a K&H STEM pályázat: az IT hallgatók innovatív megoldásait várják

Technológiai pályázatot hirdet a K&H a hazai IT képzést nyújtó felsőoktatási intézmények hallgatói számára, hogy elismerje azon fiatal szakembereket, akik kiemelkedő szakmai, tudományos dolgozataikkal hozzájárulnak az új, innovatív megoldások kitalálásához és inspirációként szolgálnak mások számára. A közel 2 millió forint anyagi támogatást és szakmai projektmunkában való részvételi lehetőséget biztosító pályázatra alap- és mesterképzés kategóriákban, összesen 8 témakörben – köztük AI, fintech és felhőtechnológiában – lehet jelentkezni itt.

2024. május 6. 19:53

Elmaradnak a nemzetközi átlagtól automatizálás és AI terén a magyar cégek

A vállalatok többsége digitálisan még éretlen, ha a HR folyamatok automatizációjáról van szó – derült ki egy friss felmérésből. A munkavállalók azonban korántsem tartanak annyira az AI előretörésétől, mint gondolnánk: mindössze tíz százalékuk gondolja azt, hogy a mesterséges intelligencia ténylegesen veszélyeztetné az állását. A kutatás arra a kérdésre kereste a választ, hogy a technológia gyors ütemű változása mellett mire számíthatnak az álláskeresők, a munkavállalók és a munkaadók a közeljövőben. 

2024. május 6. 18:10

100 éves a kismegszakító, amely lehetővé teszi az energetikai átállást

Az ABB-nek a maga nemében első kismegszakítója (Miniature Circuit Breaker/MCB) már 100 éve biztosítja az elektromos áramkörök védelmét, és a jövő fenntarthatósági igényeihez igazodva napjainkban is tovább fejlődik. Mivel az összes tűzeset közel egynegyede lakóépületekben keletkezik, ezért kijelenthető, hogy a kismegszakítók az otthonok biztonságossá tételével forradalmasította az életmódunkat, sőt megteremtette az elektromos biztonságot az egész társadalom számára, a vasúti infrastruktúrától kezdve a gyárakon, a kereskedelmi épületeken át, az adatközpontokig.

2024. május 6. 16:29

Három új 3D nyomtató és több ráadás a FreeDee standján

A FreeDee Kft. az additív gyártás egyik élen járó hazai specialistája. Márkafüggetlen szakértőként számos piacvezető 3D nyomtató és 3D szkenner márkával dolgoznak együtt, így a FreeDee standján idén három új 3D nyomtató is egyszerre debütál! Most lehet majd itthon először élőben megnézni a Markforged FX20 robusztus kompozit nyomtatót, az UltiMaker Factor 4 ipari FDM nyomtatót és a Formlabs Form 4 mSLA nyomtatót is. Emellett látványos SLM fémnyomtatásokra és 3D szkennelés bemutatóra is számíthatnak az Ipar Napjain a 101F (A pavilon) stand látogatói.

2024. május 6. 14:51

Érettségi-para szülőként? HR szakértői tippek következnek!

Elindult a 2024-es érettségi szezon: országszerte 1161 helyszínen várhatóan több mint 112 700 középiskolás érettségizik. Ez az időszak legalább olyan megterhelő és kihívásokkal teli a szülők számára, mint a diákoknak, hiszen a gyermekük jövőjéről van szó, és az érettségin nyújtott teljesítményen sok múlhat. Rengeteg a kérdés: felveszik a gyermeküket a kívánt szakra? Mi lesz, ha nem nyer felvételt, vagy meggondolja magát időközben és egy másik irányba szeretne menni? Egyáltalán mi történik, ha mégsem úgy alakul minden, ahogyan azt a gyermek és a szülő eltervezte? Most ezekre az eshetőségekre hívja fel a figyelmet és ad néhány szakértői tippet a Mind-Diák Szövetkezet vezetője, Göbl Róbert.

2024. május 6. 13:14

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55