A Green Touch kezdeményezéssel zöld útra lépett a kommunikáció

Kovács Attila, 2010. január 18. 18:06

A világ egy hatalmas lépéssel ért közelebb a zöld és fenntarthatóbb kommunikáció eléréséhez a Bells Lab globális konzorcium által bejelentett Green Touch technológiával. A Bells Lab célkitűzése olyan technológiákat létrehozni, melyek segítségével elérhető a kommunikációs hálózatok jelenleginél ezerszer energiahatékonyabb működése. Ez az ezerszeres csökkentés nagyjából megegyezik azzal az energiamennyiséggel, amellyel a világ kommunikációs hálózatai – beleértve az internetet is – három éven keresztül üzemeltethetők, míg napjainkban ugyanennyi energia csupán egy napi működést tesz lehetővé.

A Green Touch technológia egyesíti az ipar vezetőit, az egyetemi és kormányzati laborokat, hogy kialakítsák és megvalósítsák az energiahatékonyság forradalmian új megközelítését, amely a fenntartható hálózatok középpontjába kerül az elkövetkezendő évtizedekben. A bejelentéssel a konzorcium egy nyílt felhívást is közzétett az Információs és Kommunikációs Technológiai (ICT) közösség tagjai felé, hogy a nagyszabású cél elérése érdekében egyesítsék erőiket.

„A szélessávú hálózatok fellendülésével, az ICT szektor energiafogyasztása rohamosan növekszik, és azonnali lépéseket kell tenni a trendek kezelésére, valamint hatásaik enyhítésére” – mondta Vernon Turner az iparág vezető elemzőintézetének, az IDC-nek az ügyvezető igazgatója és a nagyvállalati infrastruktúrákkal, otthoni és távközlési technológiákkal kapcsolatos kutatásokért felelős alelnöke.

Az ezerszeres hatékonyság elérésének célja a Bell Labs azon kutatásán alapul, amely során megállapították, hogy a mai információs és kommunikációs technológiai (ICT) hálózatok a jelenleginél tízezerszer hatékonyabb működési potenciállal rendelkeznek. Ez a következtetés a Bells Lab által készített ICT hálózatok, valamint technológiák (optikai, vezeték nélküli, elektronikai, feldolgozási, útvonaltervezői és architektúrai) alapvető tulajdonságairól szóló kutatás, illetve a felsoroltak fizikai korlátainak a Shannon-törvényhez hasonló képletek alkalmazásával végzett tanulmányozásán alapul. A Green Touch kezdeményezés céljainak megvalósítására öt éven belül létrehoz egy referencia hálózati architektúrát, és bemutatja a fejlesztés megvalósításhoz szükséges legfontosabb elemeket. Ez az elképzelés új technológiák és ipari területek létrehozásának lehetőségét is magában foglalja.

A Green Touch konzorcium alapító tagjai: AT&T, China Mobile, Portugal Telecom, Swisscom, Telefonica (szolgáltatók); The Massachusetts Institute of Technology’s (MIT) Research, University of Melbourne’s Institute for a Broadband-Enabled Society (IBES) (egyetemi kutató laborok); The CEA-LETI Applied Research Institute for Microelectronics (Grenoble, France), imec (Headquarters: Leuven, Belgium), The French National Institute for Research in Computer Science and Control (INRIA) (kutató intézetek); Bell Labs, Samsung Advanced Institute of Technology (SAIT), Freescale Semiconductor (ipavállalatok).

további információk: www.greentouch.org

 

Kulcsszavak: környezetvédelem

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Marad-e az AI homály a vállalkozások körében?

Mennyire „MI ready” egy-egy vállalkozás, vagyis az adott szervezet milyen mértékben áll készen a mesterséges intelligencia (MI) használatára – a System 32 IT Kft. legfrissebb piackutatása erre kereste a választ. Az online, hiánypótló, nem reprezentatív felmérést, 2024. áprilisában a BellResearch-csel karöltve készítette a cég. 

2024. június 3. 13:02

Airbnb helyett autóbérlés: pénzkereseti lehetőségek az autóddal

A használtautó-piac évek óta nehéz helyzetben van, a használt gépjárművek egyre drágábbak, ráadásul csökken a választék belőlük és nő a várakozási idő rájuk. Az új gépjárművek, különösen az elektromos autók vásárlásakor pedig pár év alatt többmilliós értékcsökkenéssel kell számolniuk a vevőknek. Érthető, hogy élénkül a kereslet a bérautók iránt. 

2024. június 3. 11:33

Kritikus infrastruktúra – az ABB növeli a lengyel csővezetékek biztonságát

A PERN S. A. a Barátság csővezeték lengyelországi rész, a pomerániai olajvezeték és az üzemanyagvezeték-rendszer üzemeltetője. A társaság két szakaszon modernizálta a vezérlőrendszert: a tárolótelepet a Miszewko Strzałkowskie településen lévő nyersanyagbázissal összekötő keleti szakaszon Płock közelében, valamint a németországi Schwedtben lévő tartályokhoz vezető nyugati részen. A 60-as években épült kőolajszállító rendszer jelenleg számos, a 4.0 ipar területén elérhető technológiát használ – elsősorban a legkorszerűbb ellenőrző- és megfigyelőrendszereket.

2024. június 3. 09:56

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az Everguest szoftvere felforgatja a turizmus állóvizét

2024. május 27. 17:30

Minden második magyar internetező volt már áldozata kibertámadásnak

2024. május 22. 14:37

XX. E-KERESKEDELMI KONFERENCIA BY SAMEDAY

2024. május 17. 14:47

Az IKEA Kreativ megérkezett Magyarországra

2024. május 15. 17:52