Sensenet: megújuló arculat, termék- és üzletpolitika 2008-ra

Vértes János Andor, 2007. december 6. 23:21
A portálrendszereket fejlesztő Sensenet Mikulás napján jelentette be a termékstratégiáról önmagában is árulkodó új portáljának, a www.portalengine.org oldalnak a megnyitását, és azt, hogy a jövőben nyílt forráskódú változatban, úgynevezett GNU General Public Licence-szel is forgalomba hozzák content management rendszerüket. Emellett az új verzióból készül egy vállalatoknak és egy fejlesztőknek szánt verzió is.

A Sensenet fejlesztői úgy ítélték meg, hogy van egy piaci rés a drága, bonyolult nagy támogatottságú tartalommenedzsment-rendszerek és az olcsó, nyílt forráskódú portálrendszerek között, s ezt a piaci rést érdemes elfoglalni. A jelenlegi választék az egyik oldalon mondjuk a SharePoint, a WebSphere, a FileNet, az Interwowen, a BEA, a BroadVision, az Oracle vagy a Vignette, amelyek az összetett vállalati rendszerek csoportjához tartoznak, míg a Joomla, a Drupal, a Plone vagy a DotNetNuke az open source szoftvereket példázzák. Amit a két tábor között a Sesenet célba vett, az az összetett üzleti szoftvereknek olyan nyílt forráskódú alternatívája, amely rendelkezik olyan támogatással, annyi vállalati funkcióval, mint az első csoportba tartozó szoftvertermékek.

Természetesen a következő generációs portálmotorból terveznek további két verziót is: az egyik az Enterprise kategória, a másik pedig azokat veszi célba, akik designban, portálfejlesztésben erősek, ugyanakkor portálmotorban külső források felé nyúlnak, ez a fejlesztői verzió.
 
Van néhány érdekes műszaki újdonság az új rendszerben, amelyeket – nem feltétlenül fontosságuk sorrendjében és a teljesség igénye nélkül – megpróbálunk felsorolni. Az egyik újítás a Portal File System, röviden PFS. A rendszer minden eleme a PFS rendszerbe kerül, így annak szolgáltatásai elérhetőek az alábbi tartalomtípusok mindegyike számára: webhelyek, oldalak, mintasablonok, mappák és dokumentumok, WCMS tartalmak, fórumtémák, projektek, űrlapok, csoportok, feladatok, felhasználók, portletek, alkalmazások, CSS fájlok, statikus HTML-ek és testre szabott tartalomkategóriák, amelyeket a fejlesztők, illetve a végfelhasználók határozhatnak meg.
 
A grafikus felhasználói felület (GUI) teljesen megváltozik, a portálok Visual Studio és ASP.NET fejlesztőrendszer használatával is fejleszthetők lesznek.
 
Valamennyi grafikus felhasználói felület böngészőfüggetlen, ideértve a drag and drop funkciókat és rich text szerkesztőt is, amely szintén megújult.
 
A GUI támogatja a web2.0 stílusú fejlesztést: alapként az XHTML-t és a CSS-t, valamint az AJAX, AJAX.NET és JavaScript fejlesztői eszköztárakat, pl. a JQueryt vagy az ExtJS-t.
 
Az XSLT-alapú skinrendszert felváltják az XHTML nézetek és a CSS, az XSLT rendering pedig haladó (advanced) opció lesz a különféle speciális trükkökhöz.
 
A PFS faszerkezet egy AJAX-alapú Web UI alkalmazással, a Portal Explorerrel böngészhető, az olyan elterjedt fájlkezelő eszközökhöz hasonlóan, mint a Windows Explorer vagy a Mac Finder (később esetleg egy Portal Commandert is kifejlesztenek majd…).
 
Akinek jogosultsága van a weboldal szerkesztésére, annál megjelenik a portál „távirányító” ikon a jobb felső sarokban. Emögött az ikon mögött egy Portal Remote Control névre hallgató WYSIWYG oldalszerkesztő, egy web2.0 stílusú felhasználói felület bújik meg, amely az ikonra történő kattintás után az oldal felett lebeg.
 
A Sensenet az új generációs portálmotorját egyszerűen csak TNG-nek (The Next Generation) becézi, és azt ígéri, hogy rövidesen bővebben is olvashatnak róla az érdeklődők a WIKI formában készülő dokumentációban, amelyet a felhasználók együtt szerkeszthetnek majd a fejlesztőkkel.
Kulcsszavak: portál Sense/Net

IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Mennyire vannak biztonságban a jelszóval védett adataink?

Manapság egyre több és egyre nagyobb volumenűek az adatlopások, ráadásul az adatszivárgások egyre többe is kerülnek a szervezetek számára. A technológiai újításoknak köszönhetően a kibertámadások napról napra kifinomultabbak, és a legerősebb jelszót is feltörik. Ennek ellenére továbbra is ez a vállalatok által leggyakrabban használt biztonsági módszer világszerte.

2024. május 3. 09:54

A tíz gigabites 5.5G-t használó innovatív eszközöket mutatott be Budapesten a Huawei

Már világszerte tesztelik az 5G sebességének tízszeresére képes 5.5G mobilhálózatokat, az ezeket használó eszközök várhatóan még az idén megjelennek a kereskedelmi forgalomban. 

2024. április 29. 19:48

Az elsők között vezette be Magyarországon a Diagon az SAP felhő alapú megoldásait

Bár a rendszerszintű felhős megoldásokat sok cég még óvatosan kezeli, a labordiagnosztikai reagensek gyártásával és forgalmazásával foglalkozó Diagon Kft. az elsők között vágott bele Magyarországon a valódi, felhő alapú fejlesztésbe, és vezette be az SAP újgenerációs vállalati rendszerét, az SAP S/4HANA-t, melynek bevezetését a Kontron Hungary Kft. végezte. Az elavult, szétaprózódott rendszer egységesítése sztenderdizált folyamatokkal, költséghatékonyan valósulhatott meg adatvesztés nélkül.

2024. április 29. 14:41

Évente 8 milliárd forintot lopnak el bankkártyáinkról a kényelmünk miatt

A kényelmünk visz a vesztünkbe: az interneten gyorsan akarunk lecsapni egy-egy jó ajánlatra és nem törődünk a biztonsággal – ennek köszönhetően újra gyorsan emelkedik a bankkártyás csalások aránya és az az összeg is, amit az ügyfelek a visszaélésekben elvesztenek. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint néhány lépéssel biztonságossá tudjuk tenni az internetes vásárlásainkat.

2024. április 29. 09:56

A Zyxel Networks fokozza a kiberbiztonságot, hogy megfeleljen a NIS2 irányelvnek

Tekintettel a kiberfenyegetések növekvő gyakoriságára és összetettségére, az EU 2016 óta hatályos NIS-irányelve ma már nem felel meg mindezeknek. Az új iteráció, amely 2024. október 18-án lép életbe, lehetőséget kínál a kiberbiztonsági erőfeszítések fokozására. A Zyxel Networks, a biztonságos, mesterséges intelligencia és felhőalapú hálózati megoldások egyik vezető szolgáltatója olyan termékeket kínál, amelyek megfelelnek az NIS2 irányelv követelményeinek, és hatékony védelmet nyújtanak a fejlett támadásokkal szemben.

2024. április 27. 12:10

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55