Egyszerű és gyors hozzáférés az európai kulturális örökség digitalizált értékeihez

forrás Prim Online, 2007. február 14. 13:15
Budapesten tartotta munkaértekezletét a Michael Plus projekt szervezőbizottsága. A 14 európai ország, köztük Magyarország részvételével zajló Michael Plus program célja, hogy elősegítse az egyszerű és gyors hozzáférést az európai kulturális örökség digitalizált értékeihez, elsősorban az európai országok könyvtárainak, múzeumainak valamint levéltárainak digitális gyűjteményeihez.
A Michael: Multilingual Inventory of Cultural Heritage in Europe projekt 2004-ben indult, az Európai Bizottság eTen programja keretében, három ország - Anglia, Franciaország és Olaszország – részvételével. 2006 júniusában Michael Plus néven további 11 ország csatlakozott hozzá. Jelenleg 14 ország 31 szervezete tagja a konzorciumnak, amely alapító okiratában alapelvként fektette le a többi EU-tagállammal és szervezettel – beleértve az EU-hoz csak később, 2007 januárjában csatlakozó államokat – szembeni nyitottságot is. Jelenlegi partnerországok: Csehország, Egyesült Királyság, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Lengyelország, Magyarország, Málta, Németország, Olaszország, Portugália, Svédország és Spanyolország.

A projekt deklarált célja az európai kultúra értékeinek bemutatása és reprezentálása mind Európa, mind a világ számára, amelynek érdekében megkísérli egységes formátumban, közös infrastruktúrában, egységes adatmodell szerint összegyűjteni, elérhetővé és kereshetővé tenni az Európában fellelhető – elsősorban digitális – kulturális gyűjtemények (múzeumok, könyvtárak, levéltárak) leíró adatait.

A konzorciumnak jelenleg három magyar tagja van: az Oktatási és Kulturális Minisztérium, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium, továbbá a Neumann Kht. A minisztériumok a projekthez egy sajátos kötelezettségvállalással csatlakoznak, vállalták, hogy a projektidőszak során a digitalizálás, digitális kultúra, digitális infrastruktúra területein évente és fejenként 250 millió Ft-ot költenek. A Neumann Kht., azon belül is a Nemzeti Digitális Adattár (NDA) feladata a projekt magyarországi szakmai végrehajtása, amelynek keretében egy műtárgyszintű metaadatbázist, protokolt, szabványt és infrastruktúrát fejleszt és tart fenn. A Michael (Plus) projekt eredményeként létrejövő gyűjteményi metaadatbázis az NDA számára a már létező, tárgyszintű metaadatbázis egyfajta kiegészítését, bővítését is jelenti, ezért amellett, hogy az NDA elindítja és szolgáltatja a magyar Michael adatbázist és keresőt, meg kívánja oldani a két adatbázis integrált megjelenítését és kereshetőségét is.

Az európai Michael portál elindításával 2006 decemberében egy közös, többnyelvű keresőfelületen elérhetővé vált az eddig elkészült angol, francia és olasz adatbázis. A budapesti találkozóval a projekt megvalósításának újabb fázisa kezdődött el, melyet a projekt magyarországi partnereként a Neumann Kht. koordinál. Ennek a projektfázisnak a keretében további 11 ország digitális gyűjteményeinek katalógusa készül el, majd ezek összekapcsolásával 2008-ban egy összeurópai gyűjteményi adatbázis jön létre. A Neumann Kht. a rendszer implementálásával kapcsolatos szakmai és koordinációs feladatokat (National Rollout and Localisation) látja el.

A Michael (Plus) projekt a magyarországi intézmények számára egy viszonylag kevés erőforrást igénylő, ám kiemelkedő lehetőség arra, hogy az interneten elérhetőek, láthatóak és megtalálhatóak legyenek. A projekt 2007 tavaszára jut el abba a szakaszba, hogy megkezdődhet a magyarországi digitális gyűjtemények feltárása és rögzítése. Az ezres nagyságrendben található magyarországi gyűjtemények teljes feltérképezése nehéz feladat, ezért szükség van az összes digitális gyűjteménnyel rendelkező intézmény aktív részvételére.
Kulcsszavak: NDA kultúra GKM EU

Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Egyszerű Airpods-tisztítás és új vezetékes headset gamereknek

Neked is fejtörést okoz, hogy mivel tudnád Apple Airpods fülhallgatódat megfelelően és károkozás nélkül tisztítani? Vagy épp teljesen másban vagy, és azon agyalsz, hogy milyen gaming headsettel tudnál megszabadulni a késleltetéstől? Akkor érdemes továbbolvasnod, mert a Sandberg most mindkét problémára elhozta a megoldást!

2024. április 28. 15:43

A mesterséges intelligenciától a soft skilleken át a kibervédelemig

Az ELTE Informatikai Kar idén a „Semmiből született csodák – A mesterséges intelligenciától a soft skilleken át a kibervédelemig” című rendezvénnyel csatlakozott a Lányok Napja országos programhoz.

2024. április 28. 13:55

Kén-hexafluorid betiltása – Nem gáz többé!

Az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése az egész világon hatalmas feladat, és e küldetés része a kén-hexafluorid (SF6) gáz teljes körű betiltása is. Ez különösen a villamosenergia-iparban jelent komoly változást, hiszen a kapcsolóberendezések szigeteléséhez eddig rendszerint ezt az anyagot használták. 

2024. április 28. 12:04

Újabb akadály hárul el a nagy hatótávolságú e-kamionok elterjedése elől

Sikeres tesztet teljesített a Siemens: töltési rendszere 1 MW teljesítményt adott le.

A német cég prototípusát egy nagy hatótávolságú e-kamionnal tesztelték. Az új készülék több Siemens SICHARGE UC150 töltőberendezésből, ezek kimeneti teljesítményét összefogó kapcsolási kialakításból (switching matrix) és a megawatt-töltésre speciálisan kialakított diszpenzerből állt.

2024. április 28. 10:21

Szemben a sztereotípiákkal: a nők, a tudomány jövőjének alakítói

Április negyedik csütörtökén az infokommunikációs szektor női szereplői előtt tisztelgünk. Az immár 15. éve ünnepelt Lányok az információ- és kommunikációtechnológiában (Girls in ICT) nemzetközi napja arra biztatja a fiatal lányokat, hogy merjenek nagyot álmodni és bátran helyezkedjenek el STEM*  vagy IKT**  szakmában. Idén a női vezetők és elengedhetetlen mentori szerepük kerül középpontba a világnapon, amely a Megoldások a holnapért résztvevőit is megihlette.

2024. április 27. 17:03

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50