Informatikával a csirkéért

Egyedülálló termék nyomkövető rendszert fejlesztett ki a 4D SOFT

forrás Prim Online, 2005. november 2. 16:17
Az egyedi vállalatirányítási és ügyviteli rendszereket fejlesztő 4D SOFT Számítástechnikai Kft egy szemléletében merőben új megoldást fejlesztett ki 4D Kontroll néven, amely eloszlatja a boltban vásárolt csirkehús eredetével és feldolgozásával szembeni kételyeinket.
Az utóbbi években nagy veszteséget okozott a húsipari szektornak a különböző helyeken felbukkanó tenyészállatokat sújtó fertőzések - kergemarhakór, sertéspestis, legújabban a madárinfluenza. A vásárlókban kialakult bizalmatlanság jelentős kereslet visszaeséshez vezetett, így a válságok egyenként több százmillió euró veszteséget jelentettek a különböző ágazatoknak.

A 4D Kontroll rendszer a hústermékek beazonosítását segíti elő – az eddigi rendszerektől eltérően - oly módon, hogy a termékről rendelkezésre álló adatokat maguk a vásárlók is bármikor megtekinthetik. A 4D SOFT a rendszer tervezésekor olyan adatbázis struktúrát hozott létre, amely a törvények szerinti követhetőséget is biztosítja, azaz megfelel az Európai Unió által előírt EC 178/2002 szabályozásnak is.

Dr. Popovics László, a Pest Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer Ellenőrző Állomás igazgató helyettes főállatorvosa elmondta, hogy az állatorvosi felügyelet lefedi a teljes élelmiszer láncot: „…ahogy köreinkben mondani szokás, a „Vasvillától a villáig”. A nyomonkövethetőség dokumentálása kötelező – ezeket az információkat foglalja össze és teszi publikussá ez az információs rendszer.

A baromfifeldolgozó üzemeknek szigorúan és ellenőrizhető módon biztosítaniuk kell, hogy a különböző nevelőhelyekről származó baromfik egymással ne keveredjenek és az eljárás során mindvégig azonosíthatók legyenek. A rendszerben ezt az azonosítást a termékcsomagoláson feltüntetett 4D-kód elnevezésű karaktersor látja el, ami elnevezésének megfelelően, egy térben és időben, azaz négy dimenzióban lejátszódó eseménysor információit takarja.

A termék nyomonkövető rendszer a Tápiócsir Kft.-ben került elsőként bevezetésre, így a boltokba kerülő Tápiócsir termékeken 2005 november 2.-tól már megtalálható az un. 4D-kód. A vásárlók ezt a kódot gépelhetik be a cég honlapján (www.tapiocsir.hu ) elérhető keresőmezőbe, s az Entert leütve megkapják az adott termékkel kapcsolatos összes lényeges információt, leellenőrizhetik a baromfi teljes életútját a keltetőtől a kiskereskedelemig. Az adatbázisban rendelkezésre állnak a keltetők és termelők adatai, a telepítés, vágás, feldolgozás, csomagolás időpontjai, a nevelés és vágás során végzett állatorvosi vizsgálatok tanúsítványai valamint a hatósági állatorvosi ellenőrzések igazolásai is. Ezek az adatok WAP-on keresztül akár vásárlás közben is lekérhetők egy mobiltelefon segítségével.

A rendszer megadja tehát a fogyasztónak az ellenőrzés lehetőséget, ezentúl nyilvánosan hozzáférhet mindazokhoz az adatokhoz, melyek eddig csak és kizárólag az egyes hivatalos szervek számára voltak elérhetőek.

Az eddig felsorolt adatokon túl, a 4D Kontroll lehetőséget biztosít arra, hogy az ellátási lánc bármely szereplője további információkat bocsásson a fogyasztók rendelkezésére. Egy-egy termelő személyesen is bemutatkozhat, megoszthatja véleményét a fogyasztókkal ill. a hivatalos adatokon kívül további információkat bocsáthat a fogyasztók rendelkezésére (pl. fényképek, szabad vagy zárt tartás megjelölés, takarmány adatai). Mindezt természetesen akár több nyelven is, hiszen az ellenőrizhető zárt láncban történő termelés, a nyilvános hivatalos adatok, az adatok azonnali lekérdezhetősége a külföldi piacokon is erősíti a bizalmat a magyar termékek iránt.

Kulcsszavak: 4D SOFT ügyvitel

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Az LG új kampánya megtanít arra, hogyan nevelhetjük a hírfolyamaink algoritmusait

Az LG Electronics (LG) elindította Optimism your feed nevű globális kampányát. Az akció elsődleges célja, hogy pozitív és inspiráló tartalmak közzétételére ösztönözze a felhasználókat, és ezáltal egy optimistább hangulatot teremtsen a közösségimédia-platformokon. 

2024. május 31. 18:34

Szerte a világban népszerű az amerikai magyar „nyomokat” bemutató applikáció

Három éve indult útjára a digitális “jenki huszár”, azaz a Hello HuGo nevű applikáció, amely felhasználóbarát módon gyűjti össze a lehető legtöbb magyar vonatkozású pontot az USA-ban, amiből eddig több, mint 1500 található az appon. A ma már nívódíjas alkalmazást több, mint tízezer ember használja az Atlanti-óceánon innen és túl, Ausztráliától, Kanadán át Indiában, Belgiumban, Franciaországban, Mexikóban, Jamaikában és még több más országban keltette föl az emberek érdeklődését.

2024. május 31. 09:55

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az Everguest szoftvere felforgatja a turizmus állóvizét

2024. május 27. 17:30

Minden második magyar internetező volt már áldozata kibertámadásnak

2024. május 22. 14:37

XX. E-KERESKEDELMI KONFERENCIA BY SAMEDAY

2024. május 17. 14:47

Az IKEA Kreativ megérkezett Magyarországra

2024. május 15. 17:52