Jönnek az RFID chipekkel védett bankjegyek

Tóth Kristóf, 2003. május 24. 13:11
[smallimage 2 left] Homokszemnyi méretű, parányi RFID (Radio Frequency Identification), vagyis rádiófrekvenciás elven működő azonosító chipek kerülhetnek az eurós bankjegyekbe, amennyiben az Európai Központi Banknak (European Central Bank, ECB) sikerült megállapodnia az üggyel kapcsolatban az egyik vezető japán elektronikai céggel, a Hitachival.
A Kyodo hírügynökség jelentése szerint az Európai Központi Bank és a Hitachi vezetői előrehaladott tárgyalásokat folytatnak a többek közt immár azonosító chippel is védett bankjegyek bevezetésével kapcsolatban, és amennyiben a tárgyalások eredményesen zárulnak, a pénzhamisítók dolga tovább fog nehezedni, legalábbis az Európai Unióban.

Az Európai Központi Bank munkatársai elmondták, hogy mostanság fokozott aggodalommal tekintenek az egyre nagyobb méreteket öltő európai pénzhamisítási ügyletekre, és fontosnak tartották hangsúlyozni, hogy mielőbb megoldást kell találni a hamis bankók terjedésének megakadályozására. Konkrét példákat tekintve, Görögországban tavaly egész pontosan 2411 bankjegyhamisítási ügyet regisztráltak a hatóságok, és a rendőrök 4776 darab hamis papírpénzt foglaltak le. Egyelőre még az Európai Unión kívüli országokban sem jobb a helyzet, hiszen például Lengyelországban tavaly egy olyan bűnszövetkezetet lepleztek le a nyomozók, mely közelmúltbéli működése során legalább egymillió darab hamis euróbankjegyet készített és hozott forgalomba.

Szakértők szerint jelen pillanatban az is nehezíti a helyzetet, hogy sok esetben csak nagyon nehezen lehet megállapítani egy bankjegyről, hogy hamis-e vagy sem, ugyanis egyrészt a bűnözők az egyre kifinomultabb módszerek révén egyre tökéletesebb hamisítványokat képesek készíteni, másrészt pedig a sokat használt bankjegyekről adott esetben lekophatnak a védelmi megoldások. Az eurós papírpénzeket jelenleg normál fényben és csak ultraibolya fényben látható védelmi jelölésekkel is védik, azonban a gyakorlat azt mutatja, hogy mindez kevés, és itt jönnek be a képbe a rádiófrekvenciás azonosító chipek. A rendkívül apró, szabad szemmel alig látható mikrochipeket Japánban egyes belépőjegyek esetében már alkalmazták, és amennyiben minden jól megy, akkor akár már 2005-ben megjelenhetnek az első ilyen chipekkel védett eurós bankjegyek.
Kulcsszavak: bank Hitachi EU security

Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Buszos útdíjfizetés – az első időszak tanulságai

A legtöbb busz a legkevésbé szennyező kategóriába tartozik, a külföldi járművek az autópályákat használják, míg a hazai személyszállítók harmada inkább az olcsóbb útvonalakat választja és a legtöbb vállalkozás felismerte, hogy a használatarányos útdíjfizetés kényszerét minőségbiztosítási fejlesztésekre is lehet használni – ezek a legérdekesebb megállapítások az útdíjfizetés bevezetése óta eltelt időszakból.

2024. május 17. 17:30

A pénzügyi bűnözés jövője: miért kulcsfontosságú az információ-vezérelt kockázatkezelés?

Az utóbbi időben a pénzügyi bűnözés elleni küzdelem jövőbeli keretrendszerének alapjaként, az információ-vezérelt kockázatkezelés kiemelten fontossá vált. A hagyományos kockázatkezelési módszerek elavultak, nem megfelelő eredményt hoznak és így komoly kockázatokat jelentenek a szervezeteknek – állapítja meg a Deloitte friss tanulmánya.

2024. május 17. 13:10

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Utazási konferencia az Angyalok városában

XX. E-KERESKEDELMI KONFERENCIA BY SAMEDAY

2024. május 17. 14:47

Az IKEA Kreativ megérkezett Magyarországra

2024. május 15. 17:52

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59