Az ABB eladta az Energetikai Hálózatok üzletágát a Hitachinak

forrás: Prím Online, 2020. július 4. 18:09

Az üzletág eladása lehetővé teszi, hogy az ABB a kulcsfontosságú piaci trendekre és vevői igényekre, így a közlekedés és az ipar villamosítására, az automatizált gyártásra, a digitális megoldásokra, valamint magasabb szintű, fenntarthatóbb termelékenységre koncentráljon. 

„A mai bejelentésünk fontos fordulópontot jelent az ABB történetében. Azóta, hogy bejelentettük az Energetikai Hálózatok Hitachinak történő eladási szándékunkat az ABB jelentős előrelépést tett azon az úton, hogy egy még ügyfélközpontúbb és egyszerűbb szervezeti felépítésű vállalattá váljon.  Úgy hisszük, hogy a Hitachi jó tulajdonosa lesz az Energetikai Hálózatok üzletágnak, és ABB által letett szilárd alapokra támaszkodva az új tulajdonos irányításával az üzletág továbbfejlődhet,” – nyilatkozta Peter Voser, az ABB igazgatótanácsának elnöke. Az ABB kötelezettséget vállal arra, hogy a tranzakcióból befolyó nettó készpénzbevételt a részvény-visszavásárlási programjára fordítja. Célunk, hogy ezt a programot hatékonyan és felelősségteljesen hajtsuk végre, figyelembe véve az adott körülményeket.”        

 

Az ABB a tőkeszerkezet-optimalizálási programjával összhangban azt tervezi, hogy az Energetikai Hálózatok üzletág értékesítéséből származó 7,6-7,8 milliárd USD nettó bevételt kifizeti a részvényeseinek. Azt tervezzük, hogy a 2020 második negyedévi pénzügyi adatok közzétételét követően részvény-visszavásárlási programot indítunk. A program keretében a társaság kibocsátott részvénytőkéjének 10%-át* kívánjuk visszavásárolni, amely a saját részvényeket nem számítva, 180 millió részvényt jelent.  

 

A részvény-visszavásárlási programot svájci SIX Swiss Exchange tőzsde másodlagos értékpapírpiaci rendszerében kívánjuk lebonyolítani. Erre a vállalat 2021. március 25-én tartandó éves közgyűléséig kerül sor, amelyen arra kérjük majd a részvényeseket, hogy fogadják el a programban visszavásárolt részvények törlését, illetve ismertetni fogjuk a folyamatban lévő tőkeszerkezet-optimalizálási programunk részleteit is. Az ABB arra törekszik, hogy megőrizze „A” hitelképességi minősítését.  

 

„Az üzletág eladását követően az ABB kiváló pozícióban van ahhoz, hogy a jövőben az ipari ügyfelek igényeire koncentráljon. A technológiai vezető szerepünkre és kiváló innovációs eredményeinkre támaszkodva mostantól arra fókuszálunk, hogy kiemelkedő értéket hozzunk létre az ügyfeleink, a munkavállalóink és a részvényeseink számára. E célunkat a decentralizált üzleti modellünk további fejlesztésével, a teljesítményorientált vezetési kultúránk megerősítésével és az aktív portfolióoptimalizálással kívánjuk elérni” – nyilatkozta Björn Rosengren, az ABB vezérigazgatója.   

 

Az ABB, amely hosszú távú üzleti partnere a Hitachinak, kezdetben megtart egy 19,9%-os tőkerészesedést a Hitachi ABB Power Grids név alatt induló, svájci központtal működő vegyes vállalatban.  Az energetikai rendszerek terén globális piacvezetőnek számító vegyes vállalat a tervek szerint megközelítően 10 milliárd USD éves árbevétellel számol, közel 36 000 alkalmazottal rendelkezik, és több mint 90 országban áll ügyfelei rendelkezésére. A vegyesvállalat igazgatótanácsának munkájában részt vesz Timo Ihamuotila, az ABB pénzügyi igazgatója, valamint Frank Dugan, az ABB végrehajtó biztosságának korábbi tagja is.  

 

A tranzakció Hitachival elfogadott feltételei megegyeznek a 2018. december 17-én bejelentett feltételekkel. A tranzakció az üzletág 100%-ra, 11 milliárd USD értékre szól.  Az értékesítés során az ABB opciós jogot kötött ki, amely szerint a tranzakció lezárása után 3 évvel megválhat a most megtartott 19,9% os tulajdoni részesedésétől.

 

_____________
* A társaság kibocsátott részvénytőkéjének max. 10%-a, beleértve a saját részvényeket is. 

Kulcsszavak: +céginfo Hitachi ABB

Céginfó ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A telefonálástól a nagyképernyős streamelésig – így alakította át az életünket 3 évtized alatt a mobiltechnológia

1994. március 26-án, 30 évvel ezelőtt indította a Yettel az első kereskedelmi GSM szolgáltatást Magyarországon, akkor még Pannon GSM néven. Nem csak a márka, a mobiltechnológia is számos újításon ment keresztül a három évtized alatt. Az akkoriban még csak hangszolgáltatást nyújtó méregdrága belépési díjtól indulva mára korlátlan hang- és adatcsomagok, szélsebes mobilinternet érhető el megfizethető áron, mind mobilon, mind az otthonokban, mobilhálózati alapokon. 30 év fejlődése, aminek mára a lakosság és az üzleti felhasználók is a nyertesei lettek.

2024. március 27. 16:55

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?

2024. március 20. 10:09

Nők az informatikában – Számít a nemek aránya a munkahelyen?

2024. március 12. 20:53

Szemünk előtt zajlik az e-kereskedelem mohácsi csatája

2024. március 6. 13:05