3500 hőközpontját kapcsolja távfelügyeletbe a FŐTÁV

forrás: Prím Online, 2017. november 28. 16:27

A FŐTÁV Zrt. szolgáltatási területén közel 3500 saját tulajdonában lévő hőközpontot üzemeltet, ezek mintegy 20%-a vár a közeli években teljes rekonstrukcióra. A FŐTÁV Zrt. által indított technológiaváltási program célja, hogy csökkentse a hőveszteséget és optimalizálja az energiafelhasználást. A fejlesztés közvetlen érintettje a budapesti távhőszolgáltatást igénybe vevő mintegy 238 ezer család, számukra komfortosabb, olcsóbb lesz a távfűtés.

A FŐTÁV Zrt. 2011-ben döntött a hőközponti távfelügyeleti rendszer kiépítéséről. A modernizáció keretében a kor követelményeinek megfelelő, korszerű vezérlő berendezéseket építenek be a hőközpontokba. „A fő célunk az volt, hogy az új eszközökkel jelentősen csökkentsük a hőveszteséget, illetve a távfelügyeletbe kapcsolás révén optimalizáljuk az energiafelhasználást. Ennek eredményeként csökkenteni akartuk a távhőszolgáltatás költségét, amit fogyasztóink is élvezhetnek” – mondta Szabó Roland, a kivitelezést végző FŐTÁV-KOMFORT Kft. gyártási üzletágvezetője. A rendszer kiépítése 2012 végén kezdődött, és az első ütem 700 darab hőközponttal 2014-ben zárult. További években a hőközpontrekonstrukciós folyamat részeként bővült a felügyeleti rendszer. 2016 végére már mintegy 880 hőközpont volt bekötve. 

 

A feladat bonyolultságát és a szerelési igényt jól jellemzi, hogy a hőközpontok elektromos rendszerének tervezett cseréje során mintegy 270 000 új csatlakozási pontot kell létesíteni. A FŐTÁV Zrt. ezért olyan megoldást keresett, ami rendkívül gyorsan, biztonságosan és a tévedés lehetőségét kizárva valósítja meg a vezetékek csatlakozását. Számos lehetőséget megvizsgálva a választás végül a Phoenix Contact direktrugós PT-technikára esett. „A Phoenix Contact megoldásával a szükséges elektromos kapcsolatok szerszám nélkül alakíthatók ki, ami 30 százalékos időmegtakarítást jelent, ezzel biztosítottnak láttuk a feszes ütemterv teljesítését. A PT-technika másik fontos előnye számunkra az, hogy karbantartásmentes, vagyis nem igényeli a rendszeres kijárásokat és ellenőrzéseket, amivel jelentős költséget tudunk hosszútávon megtakarítani” – tette hozzá Szabó Roland.

 

Az eddigi tapasztalatok nagyon kedvezőek, a PT-technológia előnyei visszaigazolódtak a gyakorlati megvalósítás során is: a modernizációs projekt során 2016-ban váltottak a hagyományos csavaros sorkapcsokról, abban az évben 85 új hőközpontot alakítottak át a szakemberek. A kedvező tapasztalatok eredményeként 2017-től ahol tehetik, kizárólag a PT-technológiát használják. „Nagy megtiszteltetés számunkra, hogy egy ilyen volumenű projektben vehetünk részt, és megoldásainkkal hozzájárulhatunk a távhőszolgáltatás modernizálásához. A fejlesztés közvetlen hasznát az ellátott fogyasztók a csökkenő fűtési költségek révén maguk is élvezhetik, de a fejlesztés az energia-megtakarítás révén a főváros valamennyi lakóját pozitívan érinti” – tette hozzá Pálos Gábor, a Phoenix Contact Magyarország ügyvezető igazgatója.

 

A teljes körű lefedettséget 2017-től 2021-ig terjedő időszakban tervezi a társaság megvalósítani. A modernizációs projekt keretében jelenleg már közel 1300 hőközpont elektromos felújítása, távfelügyeletbe vonása történt meg, az összes hőközpont a tervek szerint 2021-re készül el. A fejlesztés közvetlen érintettje a budapesti távhőszolgáltatást igénybe vevő mintegy 238 ezer család, akik számára komfortosabb, olcsóbb lesz a távfűtés.

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Compliance-szakemberi szerepben teszteli az AI-t a KPMG

A Joint Venture Szövetség (JVSZ) által rendezett Innovációra Magyar! konferencián számolt be a KPMG Magyarország munkatársa arról a kísérletükről, melynek keretében gépi tanulási modell fejlesztésével támogatták a vállalati anyagok feldolgozásának folyamatát. A vonatkozó szabályzatoknak való megfelelőség ellenőrzésére bevetett mesterséges intelligencia egyelőre nem helyettesíti a szakértői munkát, azonban jelentősen gyorsítja a folyamatot, 80% feletti hatékonyságú dokumentációs alapot hozva létre. Így a fennmaradó időben az emberi beavatkozás a nagy figyelmet igénylő, alaposabb elemzést tudja elvégezni.

2024. május 18. 13:59

A műholdas távközlés szerepe óriási mértékben nőtt

A legújabb űrtávközlési technológiák, a műholdas szolgáltatások és az űrkutatás álltak az idei Távközlés Világnapjához kapcsolódó konferencia fókuszában. A győri Széchenyi István Egyetem (SZE) eseményén kiosztották a Dr. Magyari Endre-díjakat is, amit idén Dr. Gschwindt András és Petres István hírközlési szakemberek vehettek át. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) az esemény kiemelt támogatója.

2024. május 18. 12:15

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Utazási konferencia az Angyalok városában

XX. E-KERESKEDELMI KONFERENCIA BY SAMEDAY

2024. május 17. 14:47

Az IKEA Kreativ megérkezett Magyarországra

2024. május 15. 17:52

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59